Alina Orlova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alina Orlova
Alina-orlova.jpg
Të dhëna
Emri i lindjesAlina Orlovskaja (polonisht. Alina Orłowska)
U lind (1988-06-28) 28 Qershor, 1988 (34 vjeç)
PrejardhjaVisaginas, Lituania
ZhanretPoezi të kënduara, Indie folk, Daina
Vitet aktive2007–present
Faqja zyrtaremyspace.com/alinaorlova

Alina Orlova (lituanisht: Alina Orlovskaja; rusisht: Алина Орловская, Alina Orlovskaya; polonisht: Alina Orłowska, e lindur më 28 qershor, 1988) është një këngëtare e poezive të kënduara dhe muzikante lituane.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alina është me preardhje të përzier, polake (babai) dhe ruse (nëna).[1] Babai i saj, një polak i Letonisë kishte lindur në Lituani ndërsa nëna në Voronezh. Më vonë familjet e tyre u zhvendosën në Kazakistan dhe jetonin në të njëjtën shtëpi. Pas martesës ata u zhvendos në Lituani, në qytetin e Visaginas në të cilin ishte dhe Centrali Bërthamor Ignalina, ku i ati i Alinës shkoi për të punuar. Qyteti kishte kryesisht popullsi ruse, familaj e Alinës fliste rusisht, por Alina dhe vëllai i saj u dërguan në shkollën e vetme në qytet që ishte e gjuhës lituane. Kur u pyet rreth përkatësisë etnike të saj (në vitin 2010), Alina tha se ajo nuk ndjehej vetëm si lituane ose ruse, por që mentaliteti i saj është padyshim Baltik. Në fëmijërinë e saj shkoi në një shkollë të veçantë muzikore dhe luante piano.[2]

Karriera performuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Orlova edhe kompozon këngët e saj edhe performon këngët e muzikantëve të tjerë në versionin e saj. Ajo në përgjithësi performon në tri gjuhë, lituanisht, rusisht dhe anglisht.

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alina Orlova

Albumet e[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Albumi detajet
2008 Laukinis šuo dingo
2010 Mutabor
2015 88
2018 Daybreak

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Алина Орлова (in Russian), retrieved 2012-01-11.
  2. ^ "Алина Орлова: «Я не знаю, кто я»" Alina Orlova: "I don't know who I am", an interview, September 9, 2010

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]