Alkaloid (kompani)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alkaloid
Emri në gjuhën vendase
Алкалоид
LlojiKopmani private
Kompani farmaceutike
IndustriaFarmaci, Kozmetikë, Kimi, Botanikë
Themeluar në15 gusht 1936
Zyrat qendroreShkup, Republika e Maqedonisë
Njerëzit kyç
Zhivko Mukaetov
FitimetStampa:Gain 118,141,000 (2013)[1]
Numri i punëtorëve
1,446 (2013)
Faqja e internetitwww.alkaloid.com.mk

Alkaloid (Maqedonisht: Алкалоид ) është një kompani nga Republika e Maqedonisë që punon në prodhimin e ilaçeve, duke procesuar materialin e gjallë botanik dhe duke prodhuar produkte kozmetike dhe kimike për më tepër se shtatë dekada. “Alkaloid” është një kompani aksionare e cila inkorporon dy qendra përfituese: Farmaci dhe Kimi; Kozmetikë dhe Botanikë; ajo ka një ndihmës: “Alkaloid CONS”, ashtu si 13 anëtarë jashtë Republikës së Maqedonisë (në Serbi, Mal të Zi, Kosovë, Shqipëri, Bosnjë dhe Hercegovinë, Kroaci, Slloveni, Zvicër, Bullgari, Romani, Rusi dhe SHBA). Kompania ka rreth 1,300 punëtorë me një kapital dominues me pronarë privat, 5,05% e të cilëve janë investitorë të huaj.[2]

Degët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kapsulat Almacin (amoxicillin) capsules të prodhuara nga Alkaloid

Duke filluar nga viti 1979, “Alkaloid – Pharmacy” ka një sektor përgjegjës për zhvillimin dhe bashkëpunimin me kompanitë e huaja në aspektin e marrëveshjes të përfaqësimit, shpërndarjen dhe deponitë. Shumë vite të suksesit dhe përvojës nga ky sektor janë një bazë për formimin e “Alkaloid Cons Ltd.” Company për shërbimet e import – eksportit, e cila është një kompani e suksesshme vetë-menagjuese duke punuar në Maqedoni që nga 5 shkurti 2004. Në mënyrë të përgatitjes së kompanisë për ndryshim të strukturës së organizatës dhe krijimin e përputhshmërisë në aktivitetet, “Alkaloid Premazi Ltd. Skopje” (një degë e kompanisë e cila përshtatet me ngjyra dhe bojëra) u themelua në vitin 2006. Është njësi e ndarë organizative, me ye cilën numri i degëve të Alkaloideve u rrit në 11.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Alkaloid annual report" (PDF). Alkaloid.com.mk. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 mars 2015. Marrë më 4 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Alkaloid.com.mk[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur] 4 qershor 2015

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]