Alofi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alofi
Qytet
noform
Pamje nga Alofi
Administrimi
Shteti Flamuri Niue
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 46.48 km2
Lartësia 21 m (m.n.d.)
Popullsia 1.000[1] banorë
Dendësia 12.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore (UTC-11)
Prefiksi -683

Alofi është kryeqyteti i ishullit NiueOqeanin Paqësor. Me popullsi me më pak se 1,000 (2014). Alofi është qyteti i dytë më i vogël kombëtar në aspektin e popullsisë (pas Ngerulmud, kryeqytet i Palaut). Qyteti përbën prej dy fshatrave: Alofi Verior dhe Alofi Jugor, ku ndodhet selia e qeverisë.[1]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alofi ka klimë ekuatoriale pa asnjë stinë të thatë. Sikur qytetet tjera që kanë klimë të njëjtë, temperaturat mesatare mbeten relativisht konstante gjatë gjithë vitit, në 25 °C.

Personalitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b SPC 2008, p.4.