Alos, Ariège

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alos
Alòs (Ocitanisht)
Alos (Frëngjisht)
Komunë
Një pamje e përgjithshme e Alosit
Një pamje e përgjithshme e Alosit
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiAriège
QarkuSaint-Girons
KantoniCouserans Est
NdërkomunalitetCouserans-Pyrénées
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Alain Tortet[1]
Sipërfaqja
1
24.260 km2 (9.367 sq mi)
Popullsia
 (120)
Janar 2.020
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
09008 /09200
Lartësia553–1,874 m (1,814–6,148 ft)
(avg. 650 m or 2,130 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Alosi është një komunëdepartamentin Ariezhë në rajonin OcitaniFrancës jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Riviere d'Alois rrjedh nga verilindja për t'u bashkuar me lumin Salat në lindje. Përrenj të shumtë futen në Alois duke përfshirë Raven de Guerbrens që përbën një pjesë të kufirit lindor dhe Ruisseau de Argeniere që rrjedh nga jugu i komunës. Shumë përrenj të tjerë derdhen në Alois nga të gjitha anët e komunës. [2]

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e kryebashkiakëve të njëpasnjëshëm të Alosit [3]

Nga te Emri
2001 2014 André Pujol
2014 2026 Alain Tortet

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968260—    
1975212−18.5%
1982173−18.4%
1990136−21.4%
1999131−3.7%
2007119−9.2%
2012125+5.0%
2017117−6.4%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ Google Maps
  3. ^ List of Mayors of France (in frëngjisht)