Ama Nkrumah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ama Nkrumah ishte një aktiviste politike femër nga Gana gjatë dhe pas luftës së pavarësisë së Ganës. [1][2]

Politika[redakto | përpunoni burim]

Ama Nkrumah ishte një nga aktivistët politikë femra që ishte me presidentin e parë të Ganës, Dr. Kwame Nkrumah, përmes luftës së pavarësisë dhe më pas shërbeu në pozicione të ndryshme politike. [3]Referime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Column: Women and the movement for African unity & socialism – Today Newspaper". www.todaygh.com. Marrë më 2016-01-24. 
  2. ^ "National Commission On Culture". www.ghanaculture.gov.gh. Marrë më 2016-01-24. 
  3. ^ "Women at forefront of Africa's liberation struggles". www.workers.org. Marrë më 2017-02-08.