Amantinët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Amantinët( Greek Ἄμαντες) ishte emri i një [1] fisi ilir panonianë. Ata i rezistuan shumë romakëve, por më vonë u shitën si skllevër pas humbjes së tyre. Amantinët ishin afër Sirmiumit Emri i fisit ilir të Amantinëve mbart ngjashmëri me emrin e fisit grek të Amantes (i njohur edhe si Abantes ), i cili fillimisht përmendet nga Phocis dhe Euboea.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dalmatia Tome 2 of History of the provinces of the Roman Empire by J. J. Wilkes, 1969, page 534