Ambérieu-en-Bugey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amber në Bush
Ambèriô (Arpitanisht)
Ambérieu-en-Bugey (Frëngjisht)
Bashkia
Bashkia
Stema Amber në Bush
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Daniel Fabre
Sipërfaqja
1
24.600 km2 (9.498 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
13.288
 • Dendësia540/km2 (1,400/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Ambérieu-en-Bugey (Arpitanisht: Ambèriô ; Shqip: Amberi në Bush) është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Ainrajonit Auvergne-Rhône-Alpes.

Është qyteti më i madh në qarkun e Belley dhe kryeqyteti i kantonit Ambérieu-en-Bugey. Është gjithashtu kryeqyteti i rajonit historik të Bugey.

Banorët e tij quhen Amberakë ose Amberake. Qyteti thirrej Ambérieu deri më 31 Mars 1955 kur u bë Ambérieu-en-Bugey.

Qyteti njihet si një kryqëzim i rëndësishëm hekurudhor.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ambérieu-en-Bugey – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale