Amen (këngë nga Ana Soklič)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"Amen"
Këngë nga Ana Soklič
Publikimi27 shkurt 2021
TekstshkruesCharlie Mason, Ana Soklič, Žiga Pirnat
ProducerAna Soklič, Bojan Simončič, Žiga Pirnat
Flag of Slovenia.svg "Amen"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiSllovenia
PerformuesAna Soklič
GjuhaAnglisht
KompozitorëAna Soklič, Bojan Simončič, Žiga Pirnat
TekstshkruesCharlie Mason, Ana Soklič, Žiga Pirnat
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 13-ta
Pikët në Gjysëm-Finale44
Paraqitjet tjera
◄ Voda (2020)   

"Amen" është një këngë e këngëtares sllovene Ana Soklič. Kënga është planifikuar ta përfaqësojë SlloveninëFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.[1][2][3]

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 maj 2020, RTV Slovenija konfirmoi se Ana Soklič do ta përfaqësojë Slloveninë në garën e vitit 2021.[4]

Pas njoftimit të Sokliq si artiste e zgjedhur, kompozitorët ishin në gjendje të paraqisnin këngët e tyre te transmetuesi midis 13 korrikut 2020 dhe 30 shtatorit 2020.[5] 191 këngë u morën nga transmetuesi gjatë periudhës së dorëzimit. Një komitet ekspertësh i përbërë nga Soklič, Darja Švajger (këngëtar, trajner vokal dhe hyrje sllovene në Eurovision 1995 dhe 1999 ) dhe Vladimir Graić (kompozitor i hyrjes fituese të Serbisë në Eurovizion "Molitva" në 2007) përzgjodhi tre këngë nga paraqitjet e marra, duke u përcaktuar nga një komision ekspert alternativ i përbërë nga Darja Švajger, Mojca Menart (Shef i biznesit botues të ZKP RTV Slovenija) dhe Matevž Šalehar (muzikant dhe kantautor) nga tre këngët e përzgjedhura.[6]

Në Eurovizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65- të i Festivali Evropian i Këngës do të zhvillohet në Roterdam, Holandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalja e madhe më 22 maj 2021.[7] Sipas rregullave të Eurovision, të gjithë vendet pjesëmarrëse, përveç vendit pritës dhe "Pesë të Mëdhenjve", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 vendet e para nga progresi përkatës gjysmë-finale në finalen e madhe.[8] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se Sllovenia do të performonte në gjysmën e parë të gjysmëfinales së parë të konkursit.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "'Amen' for Slovenia's Ana Soklič". Eurovision.tv (në anglisht). 2021-02-27. Marrë më 2021-02-27.
  2. ^ "🇸🇮 Slovenia: Ana Soklič Presents "Amen"". Eurovoix (në anglishte britanike). 2021-02-27. Marrë më 2021-02-27.
  3. ^ ""In ne, ni balada" – izbrana evrovizijska skladba za Ano Soklič". RTVSLO.si (në sllovenisht). Marrë më 2021-02-27.
  4. ^ Jumawan, Tim (16 maj 2020). "Ana Soklič to represent Slovenia in Eurovision 2021" (në anglisht). escXtra. Marrë më 6 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  5. ^ Jumawan, Tim (13 korrik 2020). "Slovenia opens search for Eurovision 2021 entry". escXtra (në anglisht). Marrë më 6 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  6. ^ "Evrovizija in Ema po covidnem načrtu". rtvslo.si (në sllovenisht). 5 shkurt 2021. Marrë më 6 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  7. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
  8. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 5 shkurt 2021.
  9. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.