Amen (këngë nga Vincent Bueno)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
"Amen"
Këngë nga Vincent Bueno
Publikimi9 mars 2021
TekstshkruesTobias Carshey, Ashley Hicklin, Jonas Thander
ProducerTobias Carshey, Ashley Hicklin, Jonas Thander
Flag of Austria.svg "Amen"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiAustria
PerformuesVincent Bueno
GjuhaAnglisht
KompozitorëTobias Carshey, Ashley Hicklin, Jonas Thander
TekstshkruesTobias Carshey, Ashley Hicklin, Jonas Thander
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 12-ta
Pikët në Gjysëm-Finale66
Paraqitjet tjera
◄ Alive (2020)   

"Amen" është një këngë e këngëtarit austriak Vincent Bueno. Kënga e ka përfaqësuar AustrinëFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 Mars 2020, ORF konfirmoi se Vincent Bueno do të përfaqësojë Austrinë në garën 2021.[1]

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65- të i Konkursit të Këngës Eurovision do të zhvillohet në Roterdam, Hollandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale në 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalen e madhe në 22 maj 2021.[2] Sipas rregullave të Eurovision, të gjithë vendet pjesëmarrëse, përveç vendit pritës dhe " Pesë të Mëdhenjve ", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 vendet e para nga progresi përkatës gjysmë-finale në finalen e madhe.[3] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se Austria do të performonte në gjysmën e parë të gjysmëfinales së dytë të konkursit.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Eurovision 2021: Austria confirms Vincent Bueno…and announces "ESC Video Edition"". Wiwibloggs (në anglisht). 26 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
  3. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 5 shkurt 2021.
  4. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.