Amersfoort

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Amersfoort (kthjellim).


Amersfoort
—  komuna  —
stema_figuraAmersfoort flag outline.svg
Pamje nga Amersfoort

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Utrecht – stema Utrecht
Kryeqëndra Amersfoort
Kryekomunari Albertine van Vliet-Kuiper
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°09′23″V 5°23′23″L / 52.156388°V 5.389722°L / 52.156388; 5.389722 (Amersfoort)Koordinatat: 52°09′23″V 5°23′23″L / 52.156388°V 5.389722°L / 52.156388; 5.389722 (Amersfoort)
Sipërfaqja 63,78 km2
Popullsia 146.889 banorë 2011
Dendësia 2.303,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 033
Kodi Postar 3800 - 3829
Kodi statistikor 0307
Vendndodhja
Amersfoort is located in Hollandë
Amersfoort
Amersfoort
Amersfoort – harta_foto
www.amersfoort.nl

Amersfoort është një bashki në provincën UtrechtHolandë me sipërfaqe 63.78 km² dhe popullsi 146889 banorë[1]. Amersfoort është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Utrecht