Amfilohije Rradoviqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amfilohije Rradoviqi

Amfilohije [amfilɔ̌xijɛ râːdɔv̞itɕ] (serbisht: Амфилохије; i lindur Risto Radoviq, malazisht: Ристо Радовић Risto Radović, në 7 Janar, 1938 n. Bare, Koloshin, Banovina Zeta, Jugosllavi, vdiq 2020 në Podgoricë, Mali i Zi) ishte mitropoliti malazez i Kishës Ortodokse SerbeMitropolinë e Malin e Zi dhe Bregdetin.

Amfilohije Rradoviq është bërë i njohur për pretendimet e tij për të trashëguar postin e patriarkut të kishës serbe. Si kundërshtar kryesor i tij merret peshkopi i Eparkisë se Rashkës dhe Prizrenit, moderati Artemije për të cilin trashëgëmia është e ëmbël sa që të përdorë edhe nacionalizmin. Amfilohije është i njohur si person kontrovers në Malin e Zi. Gjatë karrierës së tij ai përpiqej që të klerikalizoj Malin e Zi. Gjithashtu në shum sfera ka bashkëpunuar me ish diktatorin serb Sllobodan Millosheviq. Amfilohije është i njohur për qendrimet e tij antishqiptare sidomos gjatë luftës në Kosovë, por edhe qendrimet antimalazeze. Malazezët e konsiderojnë Amfilohijin si ekstremist me elemente naci-fashiste, dhe e quajnë Risto Sotona.