Jump to content

Amfiteatri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brendësia e amfiteatrit të KoloseumitRomë, e ndërtuar shek. 70 - 80 pas erës sonë, konsiderohet një nga veprat më të mëdha të arkitekturës dhe inxhinierisë.

Amfiteatri (greqisht: ἀμφί, amfi "në të dy anët" dhe θέατρον, théātron "vend për shikim") është një vend i hapur që përdoret për argëtim, shfaqje dhe sport.

Amfiteatrot e Romës së lashtë ishin në formë ovale ose rrethore, me nivele ulëse që rrethonin zonën e performancës qendrore, si një stadium modern me hapësirë të hapur. Në të kundërt, si teatrot e Greqisë së lashtë ashtu edhe atë të Romës së lashtë u ndërtuan në një gjysmërreth, me ulëse të niveleve që ngriheshin në njërën anë të zonës së performancës. Në përdorimin modern, një "amfiteatër" është me vend të spektatorëve vetëm në njërën anë, teatrot në raund dhe stadia. Formacionet natyrore me formë të ngjashme ndonjëherë njihen si amfiteatrot natyrorë.

Amfiteatri romak[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amfiteatrot e Romës së lashtë ishin vende kryesore publike, rrethore ose ovale në plan, me nivele të ulëseve rrethuese. Ato u përdorën për ngjarje të tilla si luftime gladiatori, gara me karroca, venationes (gjueti kafshësh) dhe ekzekutime. Rreth 230 amfiteatra romake janë gjetur në të gjithë zonën e Perandorisë Romake. Forma, funksionet dhe emri i tyre tipik i dallojnë ato nga teatrot romake, të cilat janë pak a shumë në formë gjysmërrethore; nga cirket (të ngjashme me hipodromat) qarqet shumë më të gjata të të cilave ishin projektuar kryesisht për ngjarje garash me kuaj ose karroca; dhe nga stadia më e vogël, të cilat kryesisht ishin të dizajnuara për atletikë dhe karroca.[1]

Amfiteatrot e hershme romake datojnë nga mesi i shekullit të parë pes, por shumica u ndërtuan nën sundimin perandorak, nga periudha e Augustit (27 pes - 14 pes) e tutje.[2] Amfiteatrot perandorak u ndërtuan në të gjithë Perandorinë Romake; më i madhi mund të strehojë 40,000-60,000 spektatorë. Fasadat më të hollësishme të paraqitura shumëkatëshe, të harkuara dhe ishin zbukuruar hollësisht me mermer, llaç dhe statuja.[3] Pas përfundimit të lojërave gladiatoriale në shekullin e 5-të dhe të gjuetive të staduara të kafshëve në të 6-tën, shumica e amfiteatrove ranë në disavantazh. Materialet e tyre ishin minuar ose ricikluar. Disa u rrënuan dhe të tjerët u shndërruan në fortifikime. Disa vazhduan si vende të përshtatshme takimi të hapura; në disa prej tyre, kishat u vendosën.[4]

Amfiteatrot natyrorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një amfiteatër natyror është një hapësirë e performancës e vendosur në një vend ku një mal i pjerrët ose një formacion i veçantë shkëmbi natyrisht amplifikon ose bën jehonë, duke e bërë atë ideal për shfaqje muzikore dhe teatrale. Një amfiteatër mund të jetë formacione që ndodhin natyrisht, të cilat do të ishin ideale për këtë qëllim, edhe nëse atje nuk është ndërtuar asnjë teatër.

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bomgardner, 37.
  2. ^ Bomgardner, 59.
  3. ^ Bomgardner, 62.
  4. ^ Bomgardner, 201–223.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bomgardner, David Lee (tetor 2000). The Story of the Roman Amphitheatre. Routledge. ISBN 0-415-16593-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)