Amir Sarkhosh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Amir Sarkosh
TEHRAN (Tasnim) – Amir Sarkhosh from Iran claimed a gold medal at the Snooker Single 15-Red event of ACBS 1st Asian Billiards Sports Championship.jpg
Amir Sarkhosh
Lindi më30 maj 1991
Karaj، Iran
VendiStampa:IRI
Profesional2017–
Rradhitja më e lartë136 (August 2019)
Fitimet në karrierë£ 598[1]
Highest break124:
2019 Qatar's opening six-ball World Cup (qualifying)
Century break9
Best ranking finishLast 10 (2020 Welsh Open)

Amir Sarkhosh (lindur më 30 maj 1991Karaj) është një lojtar snooker iranian.

Ai lindi në Karaj dhe u hap në Karaj në moshën 10 vjeç në 2001, klubi i parë i bilardos dhe klubi i tretë i ndaluar pas revolucionit K.Stampa: Sqaroni Në Teheran ai mori pjesë në kampionat dhe iu bashkua ekipit kombëtar të Iranit.[2][3][4][5]

Amir Sarkosh fitoi pozicionin e tij të parë ndërkombëtar në Liban në 2013[6] dhe fitoi një ekip solo bronzi dhe ari në kampionatin e Azisë Perëndimore, dhe ka fituar tre të tjerë në një ekip në 2013.[7]Sarkosh garoi gjithashtu në Kampionatin Aziatik Snooker të Azisë në vitin 2009, 2009 ai u eliminua në fazën e grupit.[8][9][10]

Në korrik dhe gusht 2017,[11] Sarkosh mori pjesë në Kampionatin Aziatik 6-Kuq dhe Kampionatin Botëror të Kuqe të IBSF 6-Kuq, ku u eliminua të dyja herë në çerekfinale. Pas një pjesëmarrjeje të pasuksesshme në Lojërat Aziatike të Brendshme 2017,[12] ai u zhvendos në finalen e Kampionatit Botëror Amator, ku humbi ndaj Pankaj Advani 2–8.[13] Ai arriti në finalen e tij të dytë radhazi në Kampionatin Aziatik Snooker 2018, këtë herë duke mposhtur bashkatdhetarin Ali Ghareghouzlo 6–1.[nevojitet citimi][14][15]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një 12- apo 13-vjeçar, Sarkosh mori pjesë në Kampionatin Aziatik Snooker 2004,[16] ku ai përfundoi me një fitore dhe tre humbje (përfshirë kundër finalistit eventual Advani) në fazën e grupeve.[17] Dy vjet më vonë ai doli në pension në fazën e grupeve. Në Kampionatin Aziatik U21[18] të vitit 2007 [19]ai mbijetoi në fazën e grupeve, ku fitoi tre nga katër ndeshjet, por humbi në çerekfinalen 2–4 ndaj fituesit eventual Xiao Guodong.[20] Pas një humbje çerekfinale në Kampionatin Aziatik Snooker U21 vitin e ardhshëm, ai i mbijetoi fazës së grupeve në Kampionatin Botëror [21]Amarteur të vitit 2008, por humbi përsëri te Xiao Guodong, këtë herë në raundin e 32-të.[22]

Në vitin 2009, ai arriti në çerekfinalen e Kampionatit Botëror të Snookerve nën-21 [23]vjeç IBSF në Kish, Iran, ku humbi ndaj Liu Chuang. Pas një pjesëmarrjeje të pasuksesshme në Kampionatin Aziatik U21 2010,[24] ai arriti në çerekfinalen e Kampionatit Aziatik nën 21 vjeçar 2012,[25] ku humbi ndaj bashkatdhetarit të tij [26]dhe fituesit eventual, Hossein Vafaei. Në Kampionatin Botëror të Amatorëve 2012[27] ai u eliminua në fazën grupore. Sarkhosh festoi suksesin e tij më të madh në Kampionatin SnookerAsian të vitit 2013, ku përparoi në[28] gjysmëfinale pasi kapërceu fazën e grupeve. Ai humbi ndaj Sirisë Omar al-Kojah, i cili humbi në finale ndaj kundërshtarit të grupit të Sarkosh, Saleh Mohammadi. Në të njëjtin vit ai ishte i ftuar në Kampionatin Botëror 6-Kuq,[nevojitet citimi] [29] një turne i turneut Snooker Main, i mbajtur në shtator, por ai u eliminua me vetëm një fitore (mbi Darren Morgan) në fazën e grupeve. Në nëntor, ai mbijetoi në fazën grupore të Kampionatit Botëror Amator të pamposhtur, përfundimisht duke humbur ndaj Darryl Hill në 32-tën e fundit. Në Kupën e Azisë 2014, ai humbi ndaj Thor Chuan Leong në raundin e parë. Sarkhosh garoi në Kampionatin Botëror 6-Kuq për vitin e dytë me radhë në Shtator, ku u eliminua në fazën grupore me dy fitore nga pesë ndeshje.[30][31][32]

Në Kampionatin Botëror të Amatorëve 2014, Sarkhosh arriti në çerekfinalen,[33] duke humbur 3-6 ndaj Kritsanut Lertsattayathorn.[34][35] Në Kupën e Azisë 2015 ai mbijetoi [36]në skenën e grupeve, por ai humbi përsëri në raundin e parë ndaj Kritsanut Lertsattayathorn. Në Kampionatin Botëror të Amatorëve 2015 ai i mbijetoi fazës së grupeve dhe avancoi në raundin e dytë, ku humbi ndaj Indianit Advani. Në Kampionatin Aziatik 6-Kuq të Azisë 2016[37], [38]ai avancoi në raundin e parë, [39]duke humbur ndaj Habib Subah. [40]Në Kampionatin Aziatik Snooker në të njëjtin vit, ai arriti në gjysmëfinale, por humbi ndaj Mohamed Shebab. [41][42][43]Në Kampionatin Botëror të Amatorëve 2016 ai arriti në çerekfinalen, ku humbi ndaj bashkatdhetarit të tij Hamed Zarehdoust. Sarkhosh humbi ndaj Mohammed Al Joker në raundin e 32 të Kampionatit Snooker të Azisë 2017.[44][45][46]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Amir Sarkhosh Player Profile". snookerdatabase.co.uk. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Amir Sarkhosh has been able to reach the professional sancrim – Sport News – Tasnim News – Tasnim". خبرگزاری تسنیم – Tasnim (në persisht). Marrë më 2020-08-01.
 3. ^ "امیر سرخوش از رسیدن به جمع حرفه‌ای‌ها بازماند- اخبار ورزشی – اخبار تسنیم – Tasnim". خبرگزاری تسنیم – Tasnim (në persisht). Marrë më 2020-08-03.
 4. ^ 1061 (4 gusht 2019). "ملی پوش اسنوکر: بدون توجه به حاشیه ها در پی موفقیت هستم". ایرنا (në persisht). Marrë më 2020-08-03.Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 5. ^ "امير سرخوش قهرمان اسنوكر ايران شد". ایسنا (në persisht). 25 shtator 2012. Marrë më 2020-08-03.
 6. ^ "قهرمانی سرخوش در مسابقات اسنوکر رنکینگ کشوری". ایسنا (në persisht). 23 nëntor 2019. Marrë më 2020-08-03.
 7. ^ Admin (12 maj 2018). "Iran's Serkhosh Championship in The Snokar Championship"" (në persisht). Marrë më 2020-08-01.
 8. ^ "بازتاب نمایش زیبای امیر سرخوش در سایت فدراسیون بین‌المللی بیلیارد و اسنوکر- اخبار رشته های و – اخبار ورزشی – اخبار تسنیم – Tasnim". خبرگزاری تسنیم – Tasnim (në persisht). Marrë më 2020-08-03.
 9. ^ "بازتاب درخشش سرخوش در رقابتهای اسنوکر قهرمانی جهان". ایسنا (në persisht). 30 tetor 2019. Marrë më 2020-08-03.
 10. ^ "جایگاه چهاردهمی امیر سرخوش در رنکینگ چلنج تور اسنوکر". ایسنا (në persisht). 13 nëntor 2019. Marrë më 2020-08-03.
 11. ^ "ACBS RESULTS". acbs.qa. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "امير سرخوش قهرمان اسنوكر ايران شد". ایسنا (në persisht). 25 shtator 2012. Marrë më 2020-08-03.
 13. ^ "Amateur". web.archive.org. 12 maj 2012. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "ACBS RESULTS". acbs.qa. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "خبرگزاری فارس – امیر سرخوش از رسیدن به جمع حرفه‌ای‌ها بازماند". خبرگزاری فارس. 3 qershor 2019. Marrë më 2020-08-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "The Global Snooker Centre". web.archive.org. 13 tetor 2004. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "جام قهرمانی مسابقات تیمی به امیر سرخوش و سهیل واحدی رسید". همشهری آنلاین (në persisht). 1 qershor 2015. Marrë më 2020-08-03.
 18. ^ "The Global Snooker Centre". web.archive.org. 20 korrik 2006. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "مسابقات مقدماتی بیلیارد در انگلیس شرکت خواهم کرد". شبکه خبری تهران نیوز (në persisht). 18 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2020. Marrë më 2020-08-03.
 20. ^ "اسنوکر". خبرگزاری ایلنا (në persisht). Marrë më 2020-08-03.[lidhje e vdekur]
 21. ^ "Global Snooker Centre". web.archive.org. 12 prill 2008. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "اسپانسرها از برگزاری لیگ بیلیارد استقبال نکردند/ مبلغ قراردادهای این رشته بسیار ناچیز است". خبرگزاری برنا (në persisht). Marrë më 2020-08-03.
 23. ^ "IBSF.info – International Billiards & Snooker Federation". web.archive.org. 30 nëntor 2010. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "2010 Asian Snooker Championships Results". web.archive.org. 28 dhjetor 2010. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "امیر سرخوش قهرمان اسنوکر آسیا شد". خبرگزاری برنا (në persisht). Marrë më 2020-08-03.
 26. ^ "اسنوکر". خبرگزاری موج (në persisht). Marrë më 2020-08-03.
 27. ^ "حسین وفایی، امیر سرخوش و سهیل واحدی با پیروزی آغاز کردند". خبرگزاری ایلنا (në persisht). Marrë më 2020-08-03.
 28. ^ "25th Asian Snooker Championshipo 2009 :: Tangshan – China". cuesportsindia.com. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "اسنوکرباز ایران قهرمان آسیا شد". ایسنا (në persisht). 25 qershor 2019. Marrë më 2020-08-03.
 30. ^ 10 (2 shtator 2014). "برتري امير سرخوش برابر حريف انگليسي". ایرنا (në persisht). Marrë më 2020-08-03.Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 31. ^ "رقابت‌های اسنوکر قهرمانی جهان ؛ امیر سرخوش فینالیست شد". ana.press (në persisht). Marrë më 2020-08-03.
 32. ^ "برچسب ها – امیر سرخوش". irinn.ir. Marrë më 2020-08-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "سرخوش و دیناروند در بین هشت بازیکن برتر اسنوکر آسیا". ایمنا (në persisht). 27 shtator 2016. Marrë më 2020-08-03.
 34. ^ IBSF, Vivek Pathak-Media Officer. "Wendy successfully defends her World Women Snooker title". ibsf.info (në anglisht). Marrë më 2020-08-02.
 35. ^ IBSF, Vivek Pathak-Media Officer. "Pankaj crowned with World Snooker title". ibsf.info (në anglisht). Marrë më 2020-08-02.
 36. ^ "Billiard Sports | Sports | Ashgabat 2017". ashgabat2017.com. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2017. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "IBSF RESULTS". ibsf.info. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "IBSF RESULTS". ibsf.info. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "شش پیروزی برای ملی‌پوشان ایران در روز نخست". پایگاه خبری چند رسانه‌ای سیرجان نیوز "سیرنا" (në persisht). 7 maj 2018. Marrë më 2020-08-03.
 40. ^ IBSF, Vivek Pathak-Media Officer. "Soheil Vahedi wins the 2016 IBSF World Snooker". ibsf.info (në anglisht). Marrë më 2020-08-02.
 41. ^ IBSF, Vivek Pathak-Media Officer. "Zhao reaches the final". ibsf.info (në anglisht). Marrë më 2020-08-02.
 42. ^ "31st ACBS Asian Snooker Championship 2015". cuethong.com (në tajlandisht). Marrë më 2020-08-02.
 43. ^ web.archive.org. 28 maj 2015 https://web.archive.org/web/20150528032306/http://www.acbs.qa/site/download/2015/ASC2015/filetodownload_31st_Asian_Snooker_Championship_Finals.php. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "برچسب ها – امیر سرخوش". iribnews.ir. Marrë më 2020-08-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ 10 (27 nëntor 2017). "امير سرخوش فيناليست رقابت هاي اسنوكر قهرماني جهان شد". ایرنا (në persisht). Marrë më 2020-08-03.Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 46. ^ "ACBS RESULTS". acbs.qa. Marrë më 2020-08-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)