Jump to content

Amsterdam, Nju Jork

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amsterdam, Nju Jork
Qytet
Pamje nga Amsterdami
Pamje nga Amsterdami
Popullsia
 • Gjithsej18.620
{{{postal_code_type}}}
12010
Faqja zyrtarewww.amsterdamny.gov

Amsterdam është qytet në qarkun Montgomery, Nju Jork, SHBA. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, qyteti ka pasur 18,620 banorë. Emri i qytetit rrjedh nga emri i qytetit holandez Amsterdam.

Sipërfaqja e qytetit është gjithsej 16.3 km², e cila 15.4  km² e sipërfaqes është tokësore dhe 0.9  km² është ujore.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollat Publike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkolla fillore
  • Shkolla fillore William H. Barkley
  • William B. Tecler Arts in Education Magnet School
  • Instituti i Inxhinierisë dhe komunikimit Marie Curie<
  • Akademia për studime ndërkombëtare dhe Alfabetizëm Raphael J. McNulty
Shkolla e mesme
  • Wilbur H. Lynch Literacy Academy
  • Amsterdam High School (pjesë e shkollës së madhe në Amsterdam, ndodhet në qytetin e Amsterdamit)

Shkollat Private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Instituti i Shën Marisë

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria e Amsterdamit përmban këshillë të qytetit dhe kryetar. Këshilli përbën me nga pesë anëtarë.

Kryetarët e Amsterdamit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Partia Vitet
Carmichael, John 1885
Kline, Harlan P. 1886
Liddle, Thomas 1887–1888
Dwyer, John F. 1889
Waldron, Hicks B. 1890
Breedon, William A. 1891–1892
Nisbet, Charles S. 1893
Hannon, George R. 1894
Fisher, William A. 1895–1896
Kafman, William H. 1897
Westbrook, Zerah S. 1898–1899
Wallin, Samuel 1900–1901
Gardner, William A. 1902–1903
Clark, Robert N. 1904–1905
Dealy, Jacob H. 1906–1909
Conover, Seely 1910–1911
Dealy, Jacob H. 1912–1913
Cline, James R. 1914–1917
Conover, Seely 1918–1919
Akin, Theron 1920–1923
Salmon, Carl S. 1924–1929
Gardner, William A. 1930–1931
Brumagin, Robert B. 1932–1933
Carter, Arthur Dem. 1934–1943
Lynch, Wilbur H. 1944–1945
Hand, Joseph P. 1946–1947
Deal, Burtiss E. 1948–1955
Martuscello, Frank J. Rep. 1956–1957
Gregg, Thomas F. Dem. 1958–1959
Martuscello, Frank J. Rep. 1960–1963
Breier, Marcus I. Rep. 1964–1967
Gomulka, John P. Dem. 1968–1979
Villa, Mario Rep. 1980–1987
Parillo, Paul Dem. 1988–1991
Villa, Mario Ind. 1992–1995
Duchessi, John M. Dem. 1996–2003
Emanuele, Joseph Rep. 2004–2007
Thane, Ann M. Dem. 2008–2015
Villa, Michael Rep. 2016–duke vazhduar