Amsterdami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: (kthjellim).


Amsterdami
—  komuna  —
Njohur si Mokum, Venecia e Veriut
Motoja Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig
(Trimëri, Durim, Mëshirë)
stema_figura Flag of Amsterdam.svg
Pamje nga Amsterdami

Pamje ajrore e qendrës së Amsterdamit.

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Hollanda e Veriut – stema Hollanda e Veriut
Kryekomunari Eberhard van der Laan
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°22′V 4°52′L / 52.367°V 4.867°L / 52.367; 4.867 (Amsterdami)Koordinatat: 52°22′V 4°52′L / 52.367°V 4.867°L / 52.367; 4.867 (Amsterdami)
Sipërfaqja 219,44 km2
 •  tokësore 16 608 ha = 166.08 km2
 •  ujore 5 299 ha = 52.99 km2
Popullsia 783.364 banorë 2011
 •  urbane 1.211.503 banorë
 •  aglomerati 2.158.372 banorë
Dendësia 3.569,83 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 020
Kodi Postar 1000-1109
Kodi statistikor 0363
Vendndodhja
Amsterdami is located in Hollandë
Amsterdami
Amsterdami
Amsterdami – harta_foto
www.amsterdam.nl

Amsterdami (holandisht: Tondokument Amsterdam) është kryeqyteti i Holandës dhe qyteti më i madh i provincës Holanda e Veriut, por nuk është kryeqendra e saj. Ka sipërfaqe 219.44 km² dhe popullsi 783364 banorë[1].

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]