Jump to content

André Rieu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

André Rieu, ka lindur më 1 tetor 1949 në Maastricht. Është një violinist, dirigjent dhe biznesmen holandez. Ai vjen nga një familje me origjinë Huguenot. I nxitur nga babai i tij, dirigjent, ai mësoi violinën në moshën pesë vjeç. U rrit duke dëgjuar muzikë klasike (simfoni, muzikë dhome, opera). Studioi në Konservatorin Mbretëror në Liège, pastaj në Maastricht, deri në vitin 1973. André Rieu vazhdoi studimet në Konservatorin Mbretëror të Brukselit, ku ai ishte një nxënës i André Gertler. Ai fitoi çmimin e parë në 1977. [1] Në 1987, André Rieu themeloi orkestrën Johann Shtraus me pesëmbëdhjetë muzikantë. Një vit më pas, ata përshkuan kryq e tërthor Gjermaninë dhe Beneluksin. André Rieu ishte i suksesshëm në vitet 1990, veçanërisht me albumin Strauss & Co.Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2019. Marrë më 14 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)