André the Giant

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
André the Giant duke ecur për në ring në fund të viteve 1980

André René Roussimoff (Frëngjisht: [ɑ̃dʁe ʁəne ʁusimɔf]; 19 maj 1946 - 27 janar 1993), i njohur si André the Giant, ishte një mundës profesionist dhe aktor francez.[1]

Ai është shumë i njohur në ngridjen e tij me Hulk Hogan, duke arritur kulmin në WrestleMania III në vitin 1987. Roli i tij më i kujtuar i filmit ishte ai i Fezzik, në The Princess Bride.[2] Madhësia e tij ishte një rezultat i gjigantizmit i shkaktuar nga hormoni i tepërt i rritjes, i cili më vonë rezultoi në akromegali. Ajo gjithashtu çoi në atë që u quajt "Mrekullia e Tetë e Botës".[3][4]

Në Federatën Botërore të Mundjes (WWF, e njohur tani si WWE), Roussimoff ishte një kampion botëror WWF në peshat e rënda dhe një herë në WWF Kampionati Tag Team.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

André René Roussimoff lindi në Grenoble me prejardhje sllave, fëmija i tretë i Boris dhe Marianne Roussimoff. Prindërit e tij ishin emigrantë në Francë; babai i tij ishte bullgar dhe e ëma ishte polake. Nofka e tij që u rrit ishte Dédé. Si fëmijë, ai shfaqi simptoma të gjigantizmit shumë herët, duke arritur një lartësi prej 191 cm dhe një peshë prej 94 kg deri në moshën 12 vjeç.

Roussimoff ishte një student i mirë, veçanërisht në matematikë, por ai doli pas klasës së tetë pasi ai nuk mendoj se të paturit një shkollim të mesëm ishte e nevojshme për një punëtor ferme. Ai kaloi vite duke punuar në fermën e të atit në Molien, ku, sipas vëllait të tij Zhak, ai mund të kryente punën e tre burrave. Ai gjithashtu përfundoi një praktikë në përpunimin e drurit, dhe më pas punoi në një fabrikë që prodhonte motorë për deng të sanëve. Megjithatë, asnjë prej këtyre profesioneve nuk i solli kënaqësi.[5]

Kur jetoi në qytetin francez Ussy-sur-Marne në vitet 1950, dramaturgu irlandez dhe laureati i Çmimit Nobel në Letërsi, Samuel Beckett ishte një nga disa të rriturit që nganjëherë i çuan fëmijët vendas në shkollë, përfshirë André dhe vëllezërit e motrat e tij.[6] Një djalë francez me origjinë irlandeze dhe bullgare kishte një tokë të përbashkët befasuese, dashurinë e tyre për kriket, me André kujton se ata të dy rrallë flisnin për ndonjë gjë tjetër.[7]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roussimoff vdiq në gjumin e tij të dështimit kongjestiv të zemrës natën e 27 janarit 1993, në një dhomë hoteli në Paris. Ai u gjet nga shoferi i tij.[2] Ai ishte në Paris për të marrë pjesë në varrimin e babait të tij.[8] Ndërsa ishte atje, Roussimoff vendosi të qëndrojë në Francë më gjatë për të qenë me nënën e tij në ditëlindjen e saj. Ai e kaloi një ditë para vdekjes së tij duke vizituar dhe duke luajtur letra me disa nga miqtë e tij më të vjetër në Molien.[9]

Pas vdekjes së tij në Paris, familja e tij në Francë mbajti një ceremoni varrimi për të, duke synuar ta varrosnin pranë babait të tij. Kur mësuan se dëshira e tij që ta djegnin trupin, trupi i tij u dërgua në Shtetet e Bashkuara dhe u dogj sipas dëshirës së tij.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "André the Giant Profile". Online World of Wrestling. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2008. Marrë më 22 shtator 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "The Official Site of André the Giant: Biography". Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2010. Marrë më 18 maj 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Andre the Giant: Bio". WWE (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2009. Marrë më 2 prill 2011.
  4. ^ "André the Giant official website". Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2007. Marrë më 21 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "André the Giant". Biography. 13 janar 1998. A&E Network. {{cite episode}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Samuel Beckett Used to Drive André the Giant to School, All They Talked About Was Cricket". www.themarysue.com (në anglisht). Marrë më 27 shkurt 2020.
  7. ^ O'Keeffe, Emmet. "Andre The Giant And Samuel Beckett Knew Each Other And Loved Cricket". Balls.ie (në anglisht). Marrë më 27 shkurt 2020.
  8. ^ "Andre the Giant, 46, Professional Wrestler (Obituary)". New York Times. 31 janar 1993. Marrë më 23 qershor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ a b "Being Andre the Giant". CBSSports.com (në anglisht). Marrë më 18 mars 2017.