Jump to content

Andre-Mari Amper

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
André-Marie Ampère
Engraving of André-Marie Ampère
U lind në(1775-01-20)20 janar 1775
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaFrancez
Njohur përAmpère's circuital law, Ampère's force law
Karriera shkencore
FushatFizikë
InstitucionetÉcole Polytechnique
Nënshkrimi

André-Marie Ampère (/ˈæmpɪər/ /ˈæmpɪər/Frëngjisht: [ɑ̃pɛʁ]; lindi më 20 janar të vitit 1775 dhe vdiq më 10 qershor të vitit 1836). Ishte një fizikan dhe matematikan francez, i cili ishte një nga themeluesit e shkencës klasike, elektromagnetizmit, që ai i referohet si "electrodynamics". Ai është edhe shpikësi i aplikimeve të shumta, të tilla si solenoid (një term i shpikur nga ai) dhe telegrafi elektrik. Një autodi i zotidakt, Amperi ishte një anëtar i Akademisë së Shkencave dhe profesor në École polytechnique dhe Kolegji i Francës.

Njësia matëse amper ekzistuese në sistemin SI, është emërtuar nga ai. Emri i tij është edhe një prej 72 emrat e gdhendur në Kullën Eiffel..

Andre-Marie Ampère lindi më 20 janar të vitit 1775 nga Jean-Jacques Ampère, një biznesmen i begatë, dhe Jeanne Antoinette Desutières-Sarcey Ampère, në kulmin e Iluminizmit francez. Ai e kaloi fëmijërinë dhe adoleshencën në familjen e pronës në Poleymieux-au-Mont-d'Or pranë Lyon. Jean-Jacques Ampère, një tregtar i suksesshëm, ishte një admirues i filozofisë së Zhan-Zhak Ruso, të cilit teoritë e arsimit (si të përshkruara në traktatin e tij në Émile) ishin bazë e Amperit në arsim. Ruso besohet se djemtë duhet të shmangin shkollimin formal dhe të ndjekin në vend një "edukim të drejtpërdrejtë nga natyra." I ati i Andre Amper e aktualizoi atë ideal, duke lejuar djalin e tij të edukohet vetëm brenda mureve të biblotekës së tij. Ndriçuan kryevepra të tilla si Georges-Louis Leclerc, comte de Buffons' Histoire naturelle, générale et particulière (filluar në 1749) dhe Denis Enciklopedistët dhe Jean le Rond d'Alemberts' Encyclopédie (sasi e shtuar në mes të 1751 dhe 1772) kështu u bë Ampère e edukuesve.Të rinjtë Ampère, megjithatë, së shpejti rifilluan mësimet latine, që mundësuan atë që të zotëronte veprat e Leonhard Euler dhe Daniel Bernoulli.

Revolucioni Francez

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç kësaj, Amperi përdori qasjen e tij më të fundit të librave për të filluar mësimin në matematikën e avancuar në moshën 12 vjeçare. Në jetën e mëvonshme Amperi pretendoi se ai dinte shumë për matematikën dhe shkencat, kur ai ishte tetëmbëdhjetë, si gjithnjë, ai e dinte, por, një polymathe tij të leximit të përqafuar historisë, udhëtimet, poezia, filozofia dhe shkencat natyrore. Nëna e tij ishte një grua e devotshme, kështu që Amperi ishte gjithashtu duke praktikuar besimin katolik së bashku me "Ndriçimin e shkencës". Revolucioni francez (1789-99) që filloi gjatë rinisë së tij, ndikoi tek ai: i ati i tij u thirr në shërbimin publik nga forcat revolucionare, duke ruajtur drejtësi e paqe në një qytet të vogël pranë Lyon. Kur jakobinët morën kontrollin e qeverisë Revolucionare në vitin 1792, babai i tij Jean-Jacques Ampère rezistuar të re politike, baticat, dhe ai ishte guillotined më 24 nëntor 1793, si pjesë e Jacobin purges të periudhës.

Në 1796 Ampère takoi Julie Carron dhe në 1799 ata ishin të martuar. André-Marie Ampère mori tij të parë e rregullt e punës në 1799 si një matematikë të mësuesve, e cila i dha atij të sigurisë financiare të martohet me Carron dhe të atin e tij të parë të fëmijës, Jean-Jacques (me emrin e atit të tij), të vitit të ardhshëm. (Jean-Jacques Ampère përfundimisht arritur tij të famës si një studiues i gjuhëve). Ampère e maturimit të përgjigjej me kalimin e Napoleonic regjimit të në Francë, dhe ati të ri dhe mësues gjetur mundësi të reja për sukses brenda technocratic strukturat e favorizuar nga e ri francez të Parë të Prokurorit. Në 1802 Ampère u emërua profesor i fizikës dhe të kimisë në École Centrale në Bourg-en-Bresse, duke lënë të tij të sëmurë, gruaja foshnjore dhe të birit në Lyon. Ai përdori kohën e tij në Bourg për hulumtimin e matematikës, prodhimin e Considérations sur la théorie mathématique de jeu (1802; "Konsiderata mbi Matematikore Teoria e Lojrave"), një traktat mbi probabilitet matematikor që ai i dërgoi në Paris në Akademinë e Shkencave në 1803.

Karrierë të mësimdhënies

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Essai sur la filozofia des sciences

Pas vdekjes së gruas së tij në korrik të vitit 1803, Ampère shkoi në Paris, ku ai filloi një kurseve të postoni në new École Polytechnique në 1804. Pavarësisht nga mungesa e tij për të kualifikimit formal, Ampère u emërua profesor i matematikës në shkollën në 1809. Si dhe me mbajtjen e pozitave në këtë shkollë deri më 1828, në vitin 1819 dhe 1820 Ampère ofruar kurse në filozofinë dhe astronomi, respektivisht, në Universitetin e Parisit, dhe në 1824-ën ai u zgjodh për të prestigjioze karrige në eksperimentale fizika në Kolegj de France. Në 1814 Ampère ishte ftuar për t'u bashkuar me klasën e matematikanë të reja Institut Impérial, ombrellë nën të cilën të reformuar të shtetit Akademia e Shkencave do të ulen.

Ampère angazhuar në një koleksion të ndryshme të shkencore hetimeve gjatë viteve të shpie deri në zgjedhjen e tij në akademinë e shkrimit letrat dhe të angazhohen në temat nga matematikën dhe filozofinë në kimi dhe astronomi, e cila ishte e zakonshme në mesin kryesor shkencor, intelektualë të ditës. Ampère pohoi se "gjatë tetëmbëdhjetë viteve e gjeti të tre kulmor pikë në jetën e tij, e tij e Parë darkën e zotit, leximi i Antoine Leonard Thomas "Lavdëri e Shaman", dhe Marrja e Bastille. Në ditën e gruas së tij me vdekjen e ai i shkroi dy vargje nga Psalmet, dhe lutjen, 'O Zot, Perëndia i Mëshirës, bashkohen me mua në Qiell me ata të cilët ju kanë lejuar mua për dashurinë e në tokë.' Në kohët e presion, ai do të marrë strehim në leximin e Biblës dhe e Etërve të Kishës."[1]

Për një kohë ai e mori në familjen e tij e student i ri Frederic Ozanam (1813-1853), një nga themeluesit e Konferencës së Dashurisë, më vonë i njohur si Shoqëria e Shën Vincent de Paul. Përmes Ampère, Ozanam pasur kontakt me udhëheqësit e neo-Katolike lëvizjes, të tilla si François-René de Chateaubriand, Jean-Baptiste Henri Lacordaire, dhe Charles Forbes René de Montalembert. Ozanam ishte beatified nga Papa Gjon Pali II në vitin 1998.

Puna në elektromagnetizmi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shtator 1820, Ampère mikut dhe eventual eulogist François Arago tregoi anëtarët e frëngjisht Akademia e Shkencave e habitshme zbulimi i daneze fizikani Hans Christian Ørsted se një gjilpërë magnetike është deflected nga një ngjitur me rrymë elektrike. Ampère filloi zhvillimin e një matematikore dhe fizike teoria për të kuptuar marrëdhëniet në mes të energjisë elektrike dhe magnetizëm. Avancimi i Ørsted e punës eksperimentale, Ampère tregoi se dy paralele telat e mbante elektrike rryma të tërhequr ose të sprapsin njëra-tjetra, në varësi të faktit nëse rryma të rrjedhin në të njëjtën ose drejtime të kundërta, përkatësisht - kjo themelet e electrodynamics. Ai gjithashtu matematikë e aplikuar në gjeneralizoni ligje fizike nga këto rezultatet eksperimentale. Më e rëndësishmja nga këto ishte parimi që erdhi në jetë quajtur Ampère të ligjit, i cili thotë se veprimin e dy gjatesite e tanishme-mbante tela është proporcionale me gjatesite e tyre dhe në intensities të tyre rrymat. Ampère aplikuar edhe po të njëjtin parim të magnetizëm, duke treguar harmoninë në mes të ligjit të tij dhe fizikani francez Charles Augustin de Coulombs'ligji i magnetike të veprimit. Ampère e përkushtim dhe aftësi me të, eksperimentale teknikat e ngulitur e tij të shkencës brenda fushave të reja të fizikës eksperimentale.

Ampère dhënë edhe një fizik të të kuptuarit të elektromagnetike lidhjes, teoria e ekzistencës së një "electrodynamic molekulë" (pararojë e ide të elektron), që shërbeu si element përbërës i të dy të energjisë elektrike dhe magnetizëm. Duke përdorur këtë fizike shpjegim të elektromagnetike lëvizje, Ampère zhvilluar një fizik llogari të elektromagnetike dukuri që ishte edhe e dukshme empirikisht dhe matematikisht parashikuese. Në vitin 1827 Ampère publikuar tij magnum opus, Mémoire sur la théorie mathématique des phénomènes électrodynamiques uniquement déduite de l'experience (Kujtime në Teori Matematikore e Electrodynamic Dukuri, në mënyrë Unike Deduktohet nga Përvoja), punën që është shpikur emrin e tij të ri të shkencës, electrodynamics, dhe u bë i njohur ndonjëherë, pasi siç e themelimit të saj traktat.

Në vitin 1827 Ampère u zgjodh një të Huaj Anëtar i Shoqërisë Mbretërore dhe në 1828, një të huaj anëtar i Royal Akademia suedeze e Shkencave.[2]

  • 8.10.1825: Anëtar i Akademisë Mbretërore të Shkencës, të Letrave dhe Arteve të Bukura të Belgjikës.[3]

Në njohjen e kontributin e tij për krijimin e elektrik modern të shkencës, një konventë ndërkombëtare, nënshkruar në vitin 1881 Ekspozitës Ndërkombëtare të energjisë Elektrike, të përcaktuara në ampere si një standard njësi matje elektrike, së bashku me coulomb, volt, om, dhe watt, të cilat janë quajtur, respektivisht, pas Ampère e bashkëmoshatarëve Charles-Augustin de Coulomb të Francës, Alessandro Volta e Italisë, Georg Om e Gjermani, dhe James Watt të Skoci. Ampère emrit është një nga 72 emrat e gdhendur në Eiffel Tower.

  1. ^ "Catholic Encyclopedia". Marrë më 29 dhjetor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ "Library and Archive Catalogue". Royal Society. Marrë më 13 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ Index biographique des membres et associés de l'Académie royale de Belgique (1769-2005) p. 15

Për lexim të mëtejshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Hofmann, James R. (1995). André-Marie Ampère. Oxford: Blackwell. ISBN 063117849X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]