Andrea Kushi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Andrea Kushi (1884-1959) u lind në Shkodër dhe nga viti 1912 deri në 1914, studioi për pikturë në Beograd. Në vitin 1920, dha mësim në Shkodër përpara se të shkonte në Tiranë ku dhe ngriti shkollën e parë të pikturës (1931-1937). Nga viti 1937 deri në 1943 jetoi në Korçë, ku pati kontakte të ngushta me piktorët Vangjush Mio dhe Foto Stamo (1916-1989), dhe nga viti 1944 deri në 1947 në Elbasan, pas të cilit u kthye në Tiranë. Kujtohet për pikturimin e portreteve dhe peizazheve. Pikturat më famshme të tij janë portretet Bariu me shkop dhe Vajza me kordele.Në 1920, ai dha mësim në shkollë në Shkodër para se të lëvizin për në Tiranë për të ngritur shkollën e parë të artit ka (1931-1937). Kushi jetuar në Korçë nga 1937 në 1943, ku ai ishte në kontakt të ngushtë me piktorëve Vangjush Mio (1891-1957) dhe Foto Stamo (1916-1989), dhe në Elbasan nga 1944 deri në 1947, kur ai u zhvendos përsëri në Tiranë. Ai mbahet mend për portretet e tij dhe piktura peisazhit. I njohur edhe në mesin e veprave të tij janë portrete Bariu me shkop (Shepherd me Shtabin) dhe Portret vajze (Portret i një Girl).Ishte nje nga piktoret me te mire ne historine e Shqiperise.Ai ka bere reth 350 vepra.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqe interneti, Robert Elsie: Arti Shqiptar

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]