Andrea Del Boca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Andrea del Boca)

Andrea del Boca (Buenos Aires, 18 tetor 1965) është një aktore argjentinase e njohur në të gjithë botën për telenovelat e saj. Gjithashtu ka marr pjesë edhe në filmat në kinema, dhe njihet edhe si një këngëtare e mirë. Në Argjentinë njihet si dive e telenovelave.

Është vajza e trete e regjisorit Nicolás del Boca dhe Ana María Castro, pas Adrian, sot mjek zëmre në Amerikë, dhe Anabella stiliste dhe e martuar me shkrimtarin Enrique Torres. Dashuria e saj e parë ishte këngëtari dhe aktori José Luis Rodríguez i njohur si Silvestre, ku luajti me e si protagoniste ne telenovelën "Los Cien Días de Ana" (100 ditët e Anës). Por ai ishte i martuar, dhe në 1987 e ndërpret lidhjen me te. Më pas njihet historia e dashurisë me regjisorin Raul de la Torre, një burrë 28 vjet më i madh se ajo dhe i martuar me aktoren Graciela Borges që zgjati rreth 6 vjet. Më pas shfaqet Jeffrey Sachs, i biri i ndërtuesit të pub-it Dunkins Donuts dhe 12 vjet më i madh se ajo. Në këtë mënyre jetonin njëherë në New York njëherë në Buenos Aires. Të dy së bashkë i prezantuan një projekt kinematografik presidentit Carlos Menen për të bërë Evita, i drejtuar nga Alan Parker dhe protagoniste Madonna, dhe që regjisori të ishte Robert Redford ose Silvio Berlusconi. Mbas 3 vjetësh e mbaron dhe lidhjen me Sachs. Në 2000 njohi Ricardo Biasotti, një sipërmarrës argjentinas. Në 15 nëntor2000 lindi Ana.

Në një program të quajtur "Mamaja e vitit" në Canal 13 në janar të 2008, ajo denoncoi para kamerave që ish-buri i saj Ricardo Biasotti rrëmbeu vajzën e saj Anna Chiara. Ky i fundit kishte marr vajzën e tij, por ajo nuk e lejonte që ai ta shihte. Ajo u lut, dhe ju drejtua publikut duke i kërkuar ndihme për të gjetur vajzën e saj, që nuk e dinte se ku e kishte.

Telenovelat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Alguien que me quiera (2010).... Rocio Mosconi
 • Por Amor a Vos (2008).... Dalia
 • Hoy puede ser (2008)
 • High school musical: El desafio (2008) .... Profesora D'Artes
 • "Mujeres asesinas" .... Sonia (2007)
 • "Gladiadores de Pompeya" (2006) TV series .... Pompeya
 • "Sálvame María" (2005) TV series .... María
 • "El Sodero de mi vida" (2001) TV series .... Sofía Campos
 • Apariencias (2000) .... Verónica Ortiz
 • "Chiquititas" .... Paula (1998)
 • "Mía sólo mía" (1997).... Mía Paula Benavides- Contreras
 • "Zíngara" .... Paloma Pérez-Campana de Argüello / Civinka Stevanovich (1995-1996)
 • "Perla Negra" .... Perla Márquez Montifiori-Wanstein de Álvarez (1993-1994)
 • "Celeste siempre Celeste" .... Celeste Verardi de Ferrero / Clara Pizzamiglio ... (1993)
 • Funes, un gran amor (1993) .... Beatriz Núñez
 • Yo quiero gritar que te amo (1993) .... Charo
 • "Antonella" .... Antonella (1992)
 • "Celeste" .... Celeste Verardi (1991)
 • Cien veces no debo (1990) .... Lydia Beatriz Siri
 • "Estrellita Mía" (1987) TV series .... Estrellita
 • "Cien días de Ana" (1982) TV series .... Ana
 • "Hay que educar a papá" (1981) TV series .... Elisa
 • Días de ilusión (1980) .... Jimena
 • "Señorita Andrea" (1980) TV series .... Andrea Soledad
 • "Andrea Celeste" (1979) TV series .... Andrea Celeste Gonzalo
 • Virgo de Visanteta, El (1979)
 • "Hotel de las mil y una estrellas, El" (1978-1979)
 • "Gran circo de TVE, El" .... Andrea (1977)
 • Mundo de amor, Un (1975)
 • Papá Corazón se quiere casar (1974) .... Angélica de María (Pinina)
 • Andrea (1973) .... Andrea
 • "Papá corazón" (1973) TV series .... Angélica de María (Pinina)
 • Había una vez un circo (1972) .... Andrea
 • Lobo, El (1972) (TV) .... Aurora
 • Romeo y Julieta (1971) (TV) .... Julieta
 • "Nuestra galleguita" (1969) TV series .... Deaf-mute girl
 • "Jugar a morir" (1969) TV series .... Cristina

Diskografía[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Con Amor (1987)
 1. Vacia Contigo, Vacia Sin Ti
 2. Cuantas veces he pensado en ti
 3. Hoy vamos a vivir un sueno
 4. Extrano
 5. Necesito creer otra vez
 6. Ya falta poco tiempo
 7. Tonto, no te pedi el universo
 8. America
 9. Te recuerdo
 10. Yo te quiero, nos queremos
Te Amo (1989)
 1. Despues de la Senal
 2. Fantasma
 3. (Cancion Para Gritar) Te Amo
 4. No Vuelvas (Yo Te Quiero)
 5. Mas Que Sola
 6. Un Cero en Amor
 7. Hare de Cuenta
 8. (Que la Noche Comience) Bailare Bailaras
 9. Lo Que Las Mujeres No Decimos
 10. Para Este Amor
El Amo (1994)
 1. El Amor
 2. Burbujas
 3. Ganas de ti
 4. Que sera de mi
 5. No me importa nada
 6. Tonta, pobre tonta
 7. Siempre libre
 8. Y ahora que
 9. Lluvia de amor
 10. Dame un besito