Andrej Nikolaidis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Andrej Nikolaidis (lindur më 1974) është një romancier, kolumnist dhe këshilltar politik malazezo - bosnjanë . Romani i tij Sin (The Son) fitoi Çmimin e Bashkimit Evropian për Letërsinë në vitin 2011. Përkthimi në anglisht u botua në vitin 2013 nga Istros Books në Mbretërinë e Bashkuar. [1]

Nga tetori 2009 deri në shkurt 2014 ka qenë këshilltar i Ranko Krivokapić, kryetar i Parlamentit malazez .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikolaidis lindi dhe u rrit në Sarajevë, SR Bosnjë dhe Hercegovinë, RSF Jugosllavi në një familje malazeze . Në vitin 1992, pas shpërthimit të Luftës së Bosnjës, familja e Nikolaidis u zhvendos në qytetin malazez të Ulqinit, vendlindja e babait të tij. , ku ai zotëron një shtëpi verore. Një përkrahës i zjarrtë i pavarësisë malazeze, aktivist kundër luftës dhe promovues i të drejtave të njeriut, veçanërisht të drejtave të pakicave, Nikolaidis fillimisht u bë i njohur për pikëpamjet e tij politike dhe grindjet publike, duke u shfaqur në televizionet lokale dhe në gazeta me komentet e tij politike të mprehta. . Shkrimet e tij për Monitor dhe Slobodna Bosna zgjuan polemika dhe ai "mori kërcënime, duke përfshirë kërcënime me vdekje, pasi botoi disa artikuj rreth "përballjes me të kaluarën". Gjatë një emisioni bisedash në Radio Antena M, një nga dëgjuesit, ndërsa ishte në transmetim, tha se do ta vriste Nikolaidisin.” [2]

Nikolaidis ka botuar katër romane në Mal të Zi dhe Kroaci: Mimesis (Durieux, OKF, 2003), Son (Durieux, 2006), Ardhja (Algoritam, 2009) dhe Deri në Mbretërinë e Ardhit (Algoritam, 2012) si dhe koleksione me tregime të shkurtra . Katedralja në Seattle, Pse Mira Furlan?, Një histori e shkurtër e çmendurisë dhe një libër me teori kulturore "Homo Sucker: Poetics of Apocalypse". Në vitin 2012, dy nga romanet e tij ("The Coming" dhe "The Son") u botuan në anglisht nga botuesi i Mbretërisë së Bashkuar Istros Books . Në vitin 2014, një botim gjerman i "The Coming", "Die Ankunft", u botua nga Voland & Quist. Romani i tij i parë i vlerësuar nga kritika "Mimesis" u prit shumë mirë në Kroaci, Bosnje dhe në mesin e intelektualëve liberalë malazezë.  ku media e pavarur vendase e krahason shprehjen dhe qëndrimin e tij me atë të Thomas Bernhard .  Ai shkroi kolona për botimet malazeze pro-pavarësisë si gazeta e përditshme Vijesti, revista e përjavshme e lajmeve Monitor (nga 2002 deri në 2009) dhe gazeta javore Crnogorski književni, si dhe revista javore boshnjake Slobodna Bosna . Ai tani banon në UlqinMalit të Zi .

Më 15 tetor 2009, u njoftua se Nikolaidis pranoi një punë si këshilltar i politikanit Ranko Krivokapić, i cili ka qenë kryetar i dhomës në Parlamentin malazez që nga viti 2003 dhe është president i partisë SDP CG - partneri më i vogël i koalicionit qeverisës . . Njoftimi erdhi disa javë pasi Krivokapić mbështeti publikisht Nikolaidis ndërsa kritikoi vendimin përfundimtar të Gjykatës së Lartë malazeze në Kusturica vs. Rasti Nikolaidis. Nikolaidis dha dorëheqjen në shkurt 2014. [3] [4] [5]

Polemika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emir Kusturica[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 maj 2004, pjesa shumë e ngarkuar e Nikolaidis me titull "Dželatov šegrt" (Nxënësi i xhelatit) u botua si pjesë e rubrikës së tij të rregullt në revistën javore Monitor . Në të, ai kishte në shënjestër regjisorin Emir Kusturica, duke e denoncuar, ndër të tjera, si një nga "yjet më të mëdhenj mediatik të kohës kur propaganda e luftës e Millosheviçit mbështeti njerëz që kishin diçka marrëzi, por patriotike për të thënë dhe krijoi lajme për njerëzit që ishin të pandjeshëm ndaj vuajtjeve njerëzore, të verbër ndaj fajit të tyre dhe më në fund mjaft budallenj për të besuar në drejtësinë e tyre”.

Nikolaidis u padit më pas nga Kusturica për shpifje. Pas gjykimit në nëntor 2004, gjykata themelore (Osnovni sud) në Podgoricë nën kryesuesin e gjykatës Evica Durutović i caktoi Kusturicës 5,000 dëmshpërblim. Megjithatë, në apel, vendimi kundër Nikolaidis ishte anuluar nga gjykata më e lartë (Viši sud) në dhjetor 2005 [6] dhe çështja u kthye në gjykatën më të ulët për një rigjykim.

Në fund të nëntorit 2007, gjykata themelore (Osnovni sud) konfirmoi vendimin e mëparshëm pas një rigjykimi. Nikoladis përsëri apeloi vendimin e gjykatës fillore dhe çështja u dëgjua për herë të dytë nga gjykata më e lartë (Viši sud) në prill 2008 dhe këtë herë ajo la në fuqi vendimin e gjykatës fillore, duke urdhëruar Nikolaids të paguante dëmin. [7] Në reagim ndaj vendimit, Nikolaidis mori mbështetje individuale nga Bosnja dhe Hercegovina, ku aktori Emir Hadžihafizbegović dhe gazetari Šemsudin "Šeki" Radončić mblodhën fonde për të paguar gjobën e Nikolaidis. [8]

Republika Srpska[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një artikull të 11 janarit 2012 të titulluar "Çfarë ka mbetur nga Serbia e Madhe", Nikolaidis shkroi: "Cili do të ishte, në B. dhe H, në këtë rast, një hap i vërtetë civilizues? Natyrisht, për institucionet globale, uber-shtetërore dhe uber-kombëtare e vënë drejtësinë përpara pragmatizmit dhe etikës së fitimit dhe kryejnë heqjen, nëse është e nevojshme me forcë, të Republika Srpska. [. . . ] Hapi i qytetëruar do të ishte nëse Bole do të përdorte dinamit dhe pushkë të cilat i fshehu në sallën e ballos në të cilën liderët, njerëzit shpirtërorë dhe artistët festonin 20 vjetorin e ekzistencës së Republika Srpska." [1] [ [9]

Çmime dhe nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2011: Çmimi i Bashkimit Evropian për Letërsinë, fitues Mali i Zi, Sin (The Son) [10]

Publikime të botuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mimesis, 2003
 • Sin (The Son), 2006
 • Balkanska Rapsodija (Rapsodi Ballkanik), 2007
 • Mimesis i drogës skandali (Mimesis dhe skandale të tjera), 2008
 • Dolazak (Ardhja), 2009
 • Homo pinjoll : Poetika Apokalipse, 2010
 • Odlaganje. Parezia, 2012
 • Mala enciklopedija ludila (Enciklopedia e vogël e çmendurisë), 2013
 • Devet (Till Kingdom Come), 2014
 • Smjena straže (Ndryshimi i Gardës), 2015
 • Mađarska rečenica (Fjalia hungareze), 2017

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Son". istrosbooks.com (në anglisht). Marrë më 2018-03-14.
 2. ^ Extract from the IHF report: "Human Rights in the OSCE Region: Europe, Central Asia and North America" - Report 2005
 3. ^ Nezavisni intelektualac, kolumnista Monitora i Vijesti, književnik Andrej Nikolaidis savjetnik Ranka Krivokapića, DNMN, October 15, 2009
 4. ^ "Svi savjetnici Ranka Prvog Krivokapića, SEEbiz.eu, October 17, 2009". Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2016. Marrë më 10 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Savjetnicka stolica;Oslobodnjenje, 3 November 2009
 6. ^ NIJE NAPLATIO DUŠEVNI BOL, Kurir, December 16, 2005
 7. ^ "Kusturici 12.000 eura". Dan. 2008-04-05. Marrë më 2010-06-07. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Otvoren žiro-račun za prikupljanje novca Andreju Nikolaidisu". sarajevo-x.com. 2008-04-10. Marrë më 2010-11-07. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Nikolaidis, Andrej. "Šta je ostalo od velike Srbije". e-novine.com. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "EU Prize for Literature - Andrej Nikolaidis". Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2021. Marrë më 10 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)