Jump to content

Andrew Lincoln

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andrew Lincoln në 2010

Andrew Lincoln, emri i artit Andres James Clutterbuck (Londër, 14 Shtator1973) është një aktor Britanik. Është i famshëm për rolin e Rick Grimes në serinë televizive The Walking Dead

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lincoln lindi në Londër me 14 Shtator te vitit 1973, i biri i nje inxhinieri civil Anglez dhe nje infermiere Afrikano Jugore. Vetëm 18 muajsh transferohet me familjen në fillim në Kingston upon Hill dhe më vonë në Bath. Pasi la Beechen Cliff School, nisi të frekuentojë Royal Academy of Dramatic Arts, ku filloi të përdorë pseudonimin Andrew Lincoln. Bëri pjesmarrjen e tij të parë në ekran në një episod të Drop The Dead Donkey

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas disa roleve episodike, bëhet i famshëm falë serisë televizive dramatike This Life nga BBC në rolin e Edgar "Egg" Cook, para së të vazhdojë si nje yll i sit-com Teachers, në të cilin ka qenë edhe regjisor në dy episode.

Ndër të tjera ka luajtur rolin e profesorit universitar Robert Bridge në Afterlife - Pertej Jetes. Përsa i përket kinemasë ka punuar në disa filma; ndër të cilat Love Actually dhe Scenes of a Sexual Nature

Fiton popullaritet falë intepretimit të Rick Grimes në serialin televiziv The Walking Dead suksesi i këtij seriali bëri të mundur dhe vazhdimin në një spin-off/prequel Fear The Walking Dead

Jeta Private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

10 Qershor 2006 martohet me Gael Anderson, e bija e muzikantit Ian Anderson. Çifti ka bërë dy femijë: Arthur dhe Matilda

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Boston Kickout, regjia  Paul Hills (1995)
 • Human Traffic, regjia  Justin Kerrigan (1999)
 • Gangster nº 1 (Gangster Nr. 1), regjia  Paul McGuigan (2000)
 • Offending Angels, regjia  Andrew Rajan (2000)
 • Understanding Jane, regjia  Caleb Lindsay (2001)
 • Love Actually , regjia  Richard Curtis (2003)
 • Enduring Love, regjia  Roger Michell (2004)
 • These Foolish Things, regjia  Julia Taylor-Stanley (2006)
 • Comme t'y es belle, regjia  Lisa Azuelos (2006)
 • Scenes of a Sexual Nature, regjia  Ed Blum (2006)
 • L'arnacoeur, regjia  Pascal Chaumeil (2010)
 • We Want Sex (Made in Dagenham), regjia  Nigel Cole (2010)

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Drop the Dead Donkey – serial TV, episodi 4x04 (1994)
 • Over Here, regjia  Tony Dow – film TV (1996)
 • This Life – serial TV, 32 episode (1996-1997)
 • Bramwell – miniserial TV, episodi 2x03 (1996)
 • The Woman in White, regjia  Tim Fywell – film TV (1997)
 • Bomber, regjia  David Drury – film TV (2000)
 • A Likeness in Stone, regjia  Charles Beeson – film TV (2000)
 • Teachers – serial TV, 20 episode (2001-2003)
 • State of Mind, regjia  Christopher Menaul – film TV (2003)
 • Trevor's World of Sport – serial TV, episodi 1x01 (2003)
 • Canterbury Tales – miniserial TV, episodi 1x06 (2003)
 • Holby City – serial TV, episodi 6x38 (2004) – jo i akredituar
 • Kingdom Hospital – serial TV, episodi 1x01 (2004)
 • Whose Baby?, regjia  Rebecca Frayn – film TV (2004)
 • Lie with Me, regjia  Susanna White – film TV (2004)
 • Afterlife – serial TV, 14 episode (2005-2006)
 • This Life + 10, regjia  Joe Ahearne – film TV (2007)
 • Play or Be Played, regjia  Barry Sonnenfeld – film TV (2008)
 • The Things I Haven't Told You, regjia  Marçal Forés – film TV (2008)
 • Wuthering Heights, regjia  Coky Giedroyc – film TV (2009)
 • Moonshot, regjia  Richard Dale – film TV (2009)
 • Strike Back – serial TV, 6 episode (2010)
 • The Walking Dead – serial TV, 104 episode (2010-2018)
 • The Big Red Nose Desert Trek, regjia  Kirsty Mitchell e Matt Reid – film TV (2011)
 • Red Nose Day Actually, regjia  Richard Curtis – cortometraggio (2017)
 • Fear the Walking Dead – serial TV, episodi 4x01 (2018)

Note[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Projekte te Tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]