Andrew Tate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andrew Tate
Andrew Tate i veshur me doreza boksi gjatë një lufte kikboksi në 2014
Tate në 2014
U lind në
Emory Andrew Tate III

(1986-12-01) 1 dhjetor 1986 (37 vjeç)
Shtetësia
 • Amerikan
 • Britanik
ProfesioniNjeri interneti
Vite aktiviteti2005–tani
Prind/ër
Gjatësia6 ft 3 in (1.9 m) [1][2]
Pesha90 kg (200 lb; 14 st)
NjësiaPeshë kryqëzore, Pesha e lehtë e rëndë
Duke luftuarLuton, Angli
Bukuresht, Rumani
EkipiStorm Gym
Rekordet në Kikboks
Tërësia85
Fitoret76
Nga nokaut23 [a]
Humbjet9
Rekordet në artet marciale të përziera
Tërësia3
Fitoret2
Nga nokaut1
Nga vendimet1
Humbjet1
Nga vendimet1
Faqja në rrjetcobratate.com

Emory Andrew Tate III (lindur më 14 dhjetor 1986) është një personalitet amerikano-britanik[4] i internetit dhe ish- kikboksier profesionist. Pas karrierës së tij në kikboks, Tate filloi të ofronte kurse dhe anëtarësime me pagesë përmes faqes së tij të internetit dhe më vonë u bë i famshëm si një ndikues. Komenti "mizogjinist" i Tate-it[5][6][7][8] në mediat shoqërore ka rezultuar në ndalime nga disa platforma.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tate lindi më 14 dhjetor 1986,[9]Uashington, DC, dhe u rrit në Luton, Angli.[10] Babai i tij afrikano-amerikan, Emory Tate, ishte një Mjeshtër Ndërkombëtar i shahut.[11] Nëna e tij punonte si asistente hotelerie.[10] Ai është shumërracësh.[12] Tate mësoi të luante shah në moshën pesë vjeçare dhe konkurroi në turne për të rritur si fëmijë.[11]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kikboksi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2005, Tate filloi të praktikonte boks dhe arte marciale. Në nëntor 2008, Tate u rendit i 7-ti më i mirë i kikboksierit të peshave të lehta në Britani nga Shoqata Ndërkombëtare e Kikboksit Sportiv (ISKA). Në vitin 2009, ndërsa ishte i punësuar në shitjen e reklamave televizive, ai fitoi kampionatin britanik ISKA Full Contact Cruiserweight në Derby, Angli dhe u rendit në numrin një në divizionin e tij në Evropë. Megjithëse ai kishte fituar 17 nga 19 ndeshjet e tij, ai tha se ishte rripi dhe titulli i tij i parë. [13] Në vitin 2011, Tate fitoi titullin e tij të parë botëror ISKA në një revansh kundër Jean-Luc Benoit me nokaut, pasi kishte humbur më parë me Benoit me vendim.[14] Në dhjetor 2012, Tate humbi turneun e kampionatit Enfusion nga Franci Grajš.[15] Para humbjes së tij, ai kishte fituar 18 luftimet e tij të mëparshme, të gjitha me nokaut,[16] dhe u rendit i dyti më i mirë i kikboksierit të peshave të lehta në botë.[17] Në vitin 2013, Tate fitoi titullin e tij të dytë botëror ISKA në një ndeshje me 12 raunde kundër Vincent Petitjean, duke e bërë atë kampion bote në dy kategori të ndryshme peshash.[18] Që atëherë ai është tërhequr nga sportet luftarake.[19]

Big Brother dhe sipërmarrjet online[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2016, ndërsa ishte i ftuar në sezonin e shtatëmbëdhjetë të Big Brother, Tate u vu nën vëzhgim për komentet e tij homofobike dhe raciste në Twitter.[20] Pas publikimit të një videoje në të cilën Tate dukej se rrihte një grua me rrip, Tate u hoq nga shfaqja pas vetëm gjashtë ditësh pjesëmarrje.[21] Të dy Tate dhe gruaja thanë se ishin miq dhe se veprimet në video ishin konsensuale.[10][21][22]

Faqja e internetit e Tate ofron kurse trajnimi mbi grumbullimin e pasurisë dhe "ndërveprimet mashkull-femër". Sipas faqes së internetit, ai gjithashtu operon një studio webcam duke përdorur të dashurat si punonjëse.[21] Tate dhe vëllai i tij filluan biznesin e kamerave të internetit, duke punësuar deri në 75 modele të kamerave të internetit[23] për t'u shitur "histori të rreme dënesash" tek telefonuesit meshkuj,[24] duke pretenduar se kishin bërë miliona dollarë duke bërë këtë. Tate deklaroi se modeli i biznesit është një "mashtrim total".[25]

Tate operon Hustler's University, një platformë ku anëtarët paguajnë një tarifë mujore anëtarësimi për të marrë udhëzime mbi tema të tilla si dropshipping dhe tregtimi i kriptomonedhave. Platforma përdori një program marketingu bashkëpunëtor, ku anëtarët morën një komision për rekrutimin e të tjerëve në platformë.[26] Tate u bë shumë i spikatur gjatë vitit 2022 duke inkurajuar anëtarët e Universitetit Hustler të postojnë një numër të madh videosh të tij në platformat e mediave sociale në një përpjekje për të maksimizuar angazhimin.[10] Që nga gushti 2022, faqja e saj e internetit kishte mbledhur mbi 100,000 abonentë,[27] që përfshinin djem deri në 13 vjeç. Po atë muaj, Stripe u tërhoq nga përpunimi i abonimeve për platformën dhe Universiteti Hustler mbylli programin e tij të marketingut të filialeve[26] Daniel Angus, një profesor i komunikimeve dixhitale në Universitetin e Teknologjisë në Queensland, deklaroi se programi i filialit kishte "të gjitha shenjat dalluese të një skeme piramidale ".[28]

Prania në rrjetet shoqërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tate gjatë një interviste në 2021

Tate mori vëmendje për postimet e tij në Twitter që përshkruanin pikëpamjen e tij për atë që kualifikohet si ngacmim seksual në mes të rasteve të abuzimit seksual të Harvey Weinstein dhe për postimin e disa deklaratave në Twitter rreth pikëpamjes së tij se viktimat e sulmeve seksuale ndajnë përgjegjësinë për sulmet e tyre. [21] Në vitin 2017, ai u kritikua për postimin në Twitter se depresioni "nuk është i vërtetë". [5] [29] Tre nga llogaritë e Tate në Twitter u pezulluan në periudha të ndryshme. Në vitin 2021, një llogari që ai krijoi për të shmangur ndalimin e tij të mëparshëm u verifikua nga Twitter në kundërshtim me politikat e tyre. Llogaria më pas u pezullua përgjithmonë dhe Twitter tha se verifikimi ndodhi gabimisht. [21]

Në internet, Tate fillimisht u bë e njohur në qarqet e ekstremit të djathtë përmes paraqitjeve në InfoWars dhe njohjeve me figura të ekstremit të djathtë si Paul Joseph Watson, Jack Posobiec dhe Mike Cernovich.[30] Tate u bë shumë e njohur gjatë verës së vitit 2022, duke tejkaluar Donald Trump dhe COVID-19 në kërkimet në Google në korrik.[31] Deri në gusht, Tate u përshkrua nga Rabbil Sikdar në The Independent si një "figurë e ngjashme me kultin" për "burrat e rinj pa drejtim" dhe djemtë që mbështesin pikëpamjet e tij anti-feministe.[32] Tate e ka përshkruar veten si "absolutisht një seksist " dhe "absolutisht një mizogjinist". [33] Ai ka deklaruar se gratë "i përkasin shtëpisë", "nuk mund të ngasin makinën", [34] dhe "i jepen burrit dhe i përkasin burrit", [5] dhe pohoi se burrat preferojnë takimet 18- dhe 19-vjeçarët sepse kanë bërë seks me më pak meshkuj. [35]

Fushata e Shiritit të Bardhë, një organizatë jofitimprurëse që kundërshton dhunën mes meshkujve dhe femrave, e konsideron komentin e Tate "jashtëzakonisht mizogjen" dhe efektet e tij të mundshme afatgjata në audiencën e tij të re meshkuj "shqetësuese". [36] Hope not Hate, një grup mbrojtës kundër ekstremizmit, ka komentuar se prania e Tate në mediat sociale mund të paraqesë një "rrugë të rrezikshme rrëshqitjeje drejt ekstremit të djathtë" për audiencën e tij. [31] Në përgjigje të kritikave, Tate deklaroi se përmbajtja e tij përfshin "shumë video që lavdërojnë gratë" dhe kryesisht synon të mësojë audiencën e tij të shmangë "njerëzit toksikë dhe me vlerë të ulët në tërësi". [35] Më tej ai deklaroi se luan një "personazh komik" dhe pretendoi se njerëzit besonin "rrëfimet absolutisht të rreme" për të. [37]

Ndalimet e mediave shoqërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2022, Tate u ndalua përgjithmonë nga Instagram, ku kishte 4.7 milion ndjekës,[38] dhe Facebook për shkeljen e politikave të tyre për gjuhën e urrejtjes dhe organizatave dhe individëve të rrezikshëm.[31][39][40] TikTok, ku videot që shfaqin emrin e tij si hashtag janë parë 13 miliardë herë, hoqi llogarinë e tij gjithashtu pasi përcaktoi se ajo shkelte politikat e tyre për "përmbajtjen që sulmon, kërcënon, nxit dhunën kundër, ose ndryshe çnjerëzon një individ ose një grup".[30][41] Menjëherë pas kësaj, YouTube gjithashtu pezulloi kanalin e tij duke përmendur shkelje të shumta, duke përfshirë gjuhën e urrejtjes dhe dezinformimin për COVID-19, dhe Tate më pas fshiu kanalin e tij në Twitch.[42] Tate iu përgjigj ndalimeve, duke thënë se, ndërsa shumica e komenteve të tij u morën jashtë kontekstit, ai merr përgjegjësinë për mënyrën se si u pritën.[5] Boksieri dhe personaliteti i mediave shoqërore Jake Paul denoncoi seksizmin e Tate, por i kritikoi ndalimet si censurë.[23] Sipas grupit mbikëqyrës të medias Media Matters për Amerikën, përmbajtja e Tate vazhdoi të qarkullonte në Facebook, Instagram dhe TikTok pas ndalimeve përmes llogarive të fansave.[43][44]

Hetimi penal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 prill 2022, shtëpia e Tate u bastis nga policia rumune pasi ambasada amerikane i lajmëroi se një grua amerikane mund të mbahej në pronë. Hetimi u mor më vonë nga Drejtoria e Rumanisë për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Terrorizmit dhe u zgjerua për të përfshirë akuzat për trafikim njerëzor dhe përdhunim.[10] Më 27 prill, policia rumune tha se asnjë person nuk ishte akuzuar apo arrestuar në këtë rast.[45] Hetimi është në vazhdim që nga mesi i vitit 2022. Tate ka mohuar çdo keqbërje.[10]

Rekordi i kikboksit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordi profesional i kikboksit (jo i plotë) - 76 fitore, 9 humbje

Të dhënat:   Fitore   Humbje   Barazim/Jo ndeshje   Shënime

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Numërimi i fitoreve me nokaut është i paplotë, bazuar në [3] dhe luftime të dokumentuara pasuese.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r "Andrew TATE". MuayThaiTV (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 2. ^ a b "RXF: Cosmic Lingurar vs. Andrew Tate" (në anglisht). YouTube. Marrë më 2 tetor 2022.
 3. ^ a b RUEL, Daniel (11 mars 2013). "La prise de Tate". Le Dauphiné (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 4. ^ "About Andrew Tate". Cobra Tate (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2022. Marrë më 31 korrik 2022.
 5. ^ a b c d Holpuch, Amanda (24 gusht 2022). "Why Social Media Sites Are Removing Andrew Tate's Accounts". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2022. Marrë më 24 gusht 2022.
 6. ^ Boboltz, Sara (20 gusht 2022). "Misogynist Influencer Andrew Tate Removed From TikTok, Facebook And Instagram". HuffPost (në anglisht). Marrë më 24 gusht 2022. Andrew Tate, an influencer known for spreading extreme misogyny [...].
 7. ^ Miranda, Shauneen (20 gusht 2022). "Andrew Tate gets banned from Facebook, Instagram, TikTok for violating their policies". NPR (në anglisht). Marrë më 24 gusht 2022. Andrew Tate, an influencer and former professional kickboxer known for his misogynistic remarks [...].
 8. ^ Sharp, Jess (26 gusht 2022). "Andrew Tate: The social media influencer teachers are being warned about". Sky News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2022. Marrë më 26 gusht 2022. Andrew Tate had his Instagram and Facebook accounts removed after sharing his misogynistic and offensive views online...
 9. ^ "Andrew "King Cobra" Tate". Sherdog (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2022. Marrë më 11 korrik 2022.
 10. ^ a b c d e f Das, Shanti (6 gusht 2022). "Inside the violent, misogynistic world of TikTok's new star, Andrew Tate". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2022. Marrë më 8 gusht 2022.
 11. ^ a b Bornstein, Lisa (30 gusht 1993). "Chess family strives to keep pressures of game in check". South Bend Tribune (në anglisht). fq. 9. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2022. Marrë më 22 gusht 2022 – nëpërmjet Newspapers.com.
 12. ^ Imani, Perry (26 gusht 2022). "When Racial Ideology Is at Odds With Identity". The Atlantic (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2022. Marrë më 15 shtator 2022. Andrew Tate, a conservative, mixed-race social media influencer [...]
 13. ^ "Tate on the rise". Luton Today (në anglisht). 6 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2017. Marrë më 30 nëntor 2014.
 14. ^ a b c d e Corby, Donagh (30 korrik 2022). "Jake Paul vs Andrew Tate tale of the tape after kickboxer's fight call-out". Daily Mirror (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2022.
 15. ^ a b "Enfusion 3 : Trial of Gladiators - Franci Grajš osvojio 30 tisuća dolara koljenom u finalu". Profightstore.hr (në kroatisht). 3 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 16. ^ a b "Enfusion 3 finale: 'Trial of Gladiators'". 24UR (në anglisht). 2 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2022. Marrë më 3 tetor 2022.
 17. ^ a b Vorkapić, Mirko; Vidrih, Tadej (19 prill 2018). "24 RUND: Grajš: Pahor bi v tajskem boksu gladko premagal Cerarja". 24UR (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2022. Marrë më 3 tetor 2022.
 18. ^ "Kickboxing: Tate becomes a two time world champion". Luton on Sunday (në anglisht). 28 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2014. Marrë më 30 nëntor 2014.
 19. ^ Curtin, April (19 gusht 2022). "Footage emerges of Andrew Tate getting knocked out during kickboxing bout". Joe (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2022. Marrë më 25 gusht 2022.
 20. ^ Lee, Ben (9 qershor 2016). "Big Brother's Andrew Tate revealed to have made homophobic and racist comments on Twitter". Digital Spy (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2022. Marrë më 21 gusht 2022.
 21. ^ a b c d e Smith, Adam (25 janar 2022). "Twitter ignored its own rules to verify kickboxer who said women should 'bear some responsibility' for being raped". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2022. Marrë më 30 prill 2022.
 22. ^ "Andrew removed from Big Brother House over outside activities". BBC (në anglisht). 14 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2022. Marrë më 20 gusht 2022.
 23. ^ a b Van Boom, Daniel (31 gusht 2022). "Why Andrew Tate Was Banned From All Social Media". CNET (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2022. Marrë më 2 shtator 2022.
 24. ^ Javed, Saman (22 gusht 2022). "Andrew Tate: Who is the controversial TikTok influencer?". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2022. Marrë më 13 shtator 2022.
 25. ^ Sarkar, Ash (15 gusht 2022). "How Andrew Tate built an army of lonely, angry men". GQ (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2022. Marrë më 21 gusht 2022.
 26. ^ a b Das, Shanti (20 gusht 2022). "Andrew Tate: money-making scheme for fans of 'extreme misogynist' closes". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2022. Marrë më 20 gusht 2022.
 27. ^ Jennings, Madison (24 gusht 2022). "Controversial internet personality Andrew Tate banned from TikTok, Instagram and YouTube". ABC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2022. Marrë më 26 shtator 2022.
 28. ^ Purtill, James (22 gusht 2022). "Booted from Facebook and Instagram, Andrew Tate is now being scrubbed from TikTok. Is this the end for his misogyny?". ABC News Australia (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2022. Marrë më 10 shtator 2022.
 29. ^ Press-Reynolds, Kieran (22 gusht 2022). "Andrew Tate fan pages thrive on TikTok even after the influencer was banned for misogynistic content". Insider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2022. Marrë më 2 shtator 2022.
 30. ^ a b Shammas, Brittany (21 gusht 2022). "TikTok and Meta ban self-described misogynist Andrew Tate". The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2022. Marrë më 22 gusht 2022.
 31. ^ a b c Bushard, Brian (19 gusht 2022). "Ex-Kickboxer/Influencer Andrew Tate Banned By Instagram And Facebook As TikTok Investigating Sexist Content". Forbes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2022. Marrë më 21 gusht 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 32. ^ Sikdar, Rabbil (12 gusht 2022). "Why are so many British Muslims getting seduced by Andrew Tate?". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2022. Marrë më 12 gusht 2022.
 33. ^ "Andrew Tate shares 'final message' after being banned from social media". The Independent (në anglisht). 24 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2022. Marrë më 24 gusht 2022.
 34. ^ Douglas, Carly (8 shtator 2022). "Teachers and girls call out Andrew Tate influence as rape threat revealed". The New Zealand Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2022. Marrë më 27 shtator 2022.
 35. ^ a b Sung, Morgan (16 gusht 2022). "The internet can't stop talking about Andrew Tate". NBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2022. Marrë më 22 gusht 2022.
 36. ^ Morris, Seren (10 gusht 2022). "Who is Andrew Tate? How did he get famous and why is he everywhere right now?". Evening Standard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2022. Marrë më 13 gusht 2022.
 37. ^ McTaggart, India (19 gusht 2022). "Facebook and Instagram ban Andrew Tate for breaching policies". The Daily Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2022. Marrë më 10 shtator 2022.
 38. ^ Sung, Morgan (19 gusht 2022). "Andrew Tate banned from YouTube, TikTok, Facebook and Instagram". NBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2022. Marrë më 4 shtator 2022.
 39. ^ "Andrew Tate banned from Facebook and Instagram". BBC (në anglisht). 19 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2022. Marrë më 19 gusht 2022.
 40. ^ Paul, Kari (19 gusht 2022). "'Dangerous misogynist' Andrew Tate booted from Instagram and Facebook". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2022. Marrë më 20 gusht 2022.
 41. ^ Brito, Christopher (19 gusht 2022). "Controversial social media influencer Andrew Tate banned from Instagram and Facebook". CBS News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2022. Marrë më 20 gusht 2022.
 42. ^ D'Anastasio, Cecilia; Alba, Davey (22 gusht 2022). "YouTube Bans Andrew Tate After Sexist Remarks, But He's Still on Twitch". Bloomberg News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2022. Marrë më 22 gusht 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 43. ^ Mathes, Natalie (29 gusht 2022). "Andrew Tate videos are widely circulating on Facebook and Instagram, despite Meta's ban". Media Matters for America (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2022. Marrë më 26 shtator 2022.
 44. ^ Little, Olivia (22 gusht 2022). "Andrew Tate videos are widely circulating on TikTok because of fan accounts, despite the platform's promised ban". Media Matters for America (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2022. Marrë më 26 shtator 2022.
 45. ^ Sommer, Will (22 prill 2022). "Police Raid MAGA 'King of Toxic Masculinity' in Human-Trafficking Investigation". The Daily Beast (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2022. Marrë më 15 shtator 2022.
 46. ^ "Andrew Tate ("King Cobra") | MMA Fighter Page". Tapology (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2022. Marrë më 3 tetor 2022.
 47. ^ "Andrew Tate vs. Cosmin Lingurar, RXF: One Night 3 Show | Kickboxing Bout". Tapology (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2022.
 48. ^ RXF: Andrew Tate VS Iulian Strugariu (në anglisht), Real Xtreme Fighting, 16 nëntor 2020, marrë më 2 tetor 2022
 49. ^ a b c d e f "BoxRec: Andrew Tate". boxrec.com (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2022.
 50. ^ "KO Masters #7: Miralem Ahmeti vs. Andrew Tate Full Fight MMA Video". MMA-Core.net (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2022.
 51. ^ KO Masters #7: Miralem Ahmeti vs. Andrew Tate (në anglisht), Real Xtreme Fighting, 14 shkurt 2020, marrë më 2 tetor 2022 {{citation}}: |archive-date= ka nevojë për |archive-url= (Ndihmë!)
 52. ^ Aittama, Zach. "Enfusion Live 44 The Hague Results: Boustati Becomes Two-Division Champion". Combat Press (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2022.
 53. ^ Castéra, Robert (17 mars 2015). "Boxe in Défi : la vitrine de l'école muretaine de full" [Boxe in Défi : the showcase of the Muret full-contact school]. La Dépêche du Midi (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 54. ^ COMBAT 6 Andrew Tate Angleterre VS Jean Luc Benoit France (në anglisht), Boxing Club Muret 31, marrë më 2 tetor 2022
 55. ^ Liang Ling vs Andrew Tate (në anglisht), Fight Stadium TV, 1 janar 2015, marrë më 2 tetor 2022
 56. ^ Wendell Roche Vs Andrew King Cobra Tate (në anglisht), Steve Chambers, 1 korrik 2014, marrë më 2 tetor 2022
 57. ^ "Miroslav Cingel majster sveta ENFUSION!!!" [Miroslav Cingel Enfusion World Champion!!!]. Aktuality.sk (në sllovakisht). Marrë më 2 tetor 2022.
 58. ^ Rugiero, Laurent (17 mars 2014). "Nabil Becharef au 1er tour !" [Nabil Becharef in the first round!]. La Provence (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2022. Marrë më 2 tetor 2022. {{cite news}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 1 tetor 2022 (Ndihmë!)
 59. ^ Rugiero, Laurent (17 mars 2014). "Le rêve de Cyril Vetter a duré trois minutes" [Cyril Vetter's dream lasted three minutes]. La Provence (në frëngjisht).
 60. ^ "Enfusion #11 Andrew Tate (USA) vs Laszlo Szabo (HUN) 01.12.2013 | ByTomorrow". watch.bytomorrow.nl (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2022.
 61. ^ "Enfusion Live Results". Muay Thai Authority (në anglisht). 20 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2015. Marrë më 2 tetor 2022.
 62. ^ Scalia, Rian (29 qershor 2013). "Enfusion Live London Results". LiverKick (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2014. Marrë më 2 tetor 2022.
 63. ^ "Subasic's delight as Tate wins grudge match with Hunt". Luton on Sunday (në anglisht). 14 korrik 2013. Marrë më 2 tetor 2022.
 64. ^ "Storm wins". Luton on Sunday (në anglisht). 7 korrik 2013. Marrë më 2 tetor 2022.
 65. ^ Scalia, Rian (30 mars 2013). "Enfusion Live London: Live Results". LiverKick (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2014. Marrë më 2 tetor 2022.
 66. ^ "Tate ready to play the game". Luton on Sunday (në anglisht). 19 maj 2013. Marrë më 2 tetor 2022.
 67. ^ Andrew Tate vs Vincent Petitjean - Complete Title Fight France 2013 (në anglisht), YouTube, 26 qershor 2022, marrë më 2 tetor 2022
 68. ^ Lanchas, Julien (6 shkurt 2013). "POWER TROPHY 2013 à Chateaurenard". MuayThaitv (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 69. ^ "Kickboxing: Tate becomes a two time world champion". Luton on Sunday (në anglisht). 28 mars 2013. Marrë më 2 tetor 2022.
 70. ^ Rugiero, Laurent (11 mars 2013). "Tate conserve sa couronne mondiale" [Tate retains his world title]. La Provence (në frëngjisht).
 71. ^ "Results Battle Arena Zwevegem Belgium, feb 2nd 2013". Enfusion Live (në anglisht). 9 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2015. Marrë më 2 tetor 2022.
 72. ^ Andrew "King Cobra" Tate Fight Doc (në anglisht), 6 qershor 2013, Fight starts at 17:42, arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2022, marrë më 2 tetor 2022 {{citation}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 22 korrik 2022 (Ndihmë!)
 73. ^ Scalia, Rian (2 shkurt 2013). "Enfusion Live Belgium: Live Results". LiverKick (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2014. Marrë më 2 tetor 2022.
 74. ^ a b "Grajš osvojil halo Tivoli in ček za 30 tisoč dolarjev" [Grajš won the Tivoli hall and a check for 30 thousand dollars]. 24UR (në sllovenisht). Pop (Slovenian TV channel). 3 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2022. Marrë më 2 tetor 2022.
 75. ^ Andrew Tate vs Ritchie Hockin (në anglisht), 27 dhjetor 2012, marrë më 2 tetor 2022
 76. ^ "It's Showtime Kortrijk/Wevelgem | Muaythaitv". MuayThaiTV (në frëngjisht). 12 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 3 tetor 2022.
 77. ^ "It's Showtime 56: Parparyan vs. Tate | Kickboxing Event". Tapology (në anglisht). 5 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2022. Marrë më 3 tetor 2022.
 78. ^ "'King Cobra' Tate spitting venom over title clash". Luton on Sunday (në anglisht). 6 maj 2012. Marrë më 2 tetor 2022.
 79. ^ Andrew Tate Joe Mcgovan (në anglisht), YouTube (publikuar 6 qershor 2012), 31 mars 2012, marrë më 2 tetor 2022
 80. ^ "La NUIT DES CHAMPIONS, les résultats". Yamabushi.ch (në anglisht). 15 nëntor 2011. Marrë më 2 tetor 2022.
 81. ^ Tate vs Adnan (në anglisht), YouTube (publikuar 9 prill 2012), 17 gusht 2011, marrë më 2 tetor 2022
 82. ^ Andrew vs Sammy (në anglisht), YouTube (publikuar 7 tetor 2022), 12 gusht 2011, marrë më 2 tetor 2022
 83. ^ "Jean-Luc Benoît perd son titre de champion du monde". La Dépêche du Midi (në frëngjisht). 29 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2022. Marrë më 3 tetor 2022.
 84. ^ "Tate takes world title off Benoit". Luton on Sunday (në anglisht). 12 qershor 2011. Marrë më 3 tetor 2022.
 85. ^ "Tate takes World title". International Sport Kickboxing Association (në anglisht). 7 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2011. Marrë më 3 tetor 2022.
 86. ^ Andrew Tate vs Vincent Petitjean - Complete Title Fight France 2013 (në anglisht), YouTube, 26 qershor 2022, marrë më 3 tetor 2022
 87. ^ Castéra, Robert (23 mars 2011). "«Boxe in défi» est entrée dans la cour des grands". La Dépêche du Midi (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2022. Marrë më 3 tetor 2022.
 88. ^ Jean Luc BENOIT vs Emory ANDREW TATE . ISKA (në anglisht), YouTube, 27 janar 2013, marrë më 3 tetor 2022
 89. ^ "Mix martial arts: Newark junior Sugden is 'world's best'". Nottingham Post (në anglisht). 27 tetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2014.
 90. ^ "IKF News, October 2010". International Kickboxing Federation (në anglisht). tetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2021. Marrë më 2 tetor 2022.
 91. ^ "Past IKF Professional Champions". International Kickboxing Federation (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2021. Marrë më 3 tetor 2022.
 92. ^ Andrew Tate Vs. Daniel Hughes IKF Title Fight (në anglisht), YouTube, marrë më 3 tetor 2022
 93. ^ "Tate on the rise". Luton Today (në anglisht). 6 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2017. Marrë më 3 tetor 2022.
 94. ^ "IFS News, September 2008". International Kickboxing Federation (në anglisht). shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2022. Marrë më 3 tetor 2022.
 95. ^ "ISKA UK July 2008 events". ISKA UK (sports governing body) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2016. Marrë më 3 tetor 2022.
 96. ^ "IKF News, May 2008". International Kickboxing Federation (në anglisht). maj 2008. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2022. Marrë më 3 tetor 2022.
 97. ^ "IKF News, March 2008". International Kickboxing Federation (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2021. Marrë më 3 tetor 2022.
 98. ^ "Scott's the tops". Sports Argus (në anglisht). 14 prill 2007. fq. 1. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2022. Marrë më 3 tetor 2022.
 99. ^ "Scott wins by KO in the 4th round". Sama Organization (në anglisht). prill 2007. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2022. Marrë më 3 tetor 2022.
 100. ^ Bradshaw, Nikki (9 prill 2017). "21st Century Promotions Championship Kickboxing – 7th April 2007". Golden Belt Association (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2014. Marrë më 3 tetor 2022.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]