Andriy Shevchenko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Andriy Shevchenko
Andriy Shevchenko100.jpeg
Shevchenko duke festuar ndeshjen e 100 për Ukrainën në 2010.
Të dhënat personale
Emri i plotëAndriy Mykolayovych Shevchenko [1]
Data e lindjes (1976-09-29) 29 Shtator 1976 (45 vjeç)
Vendi i lindjesDvirkivschyna, RSS Ukrainase,
Bashkimi Sovjetik
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniSulmues
Karriera në rini
1986–1993Dynamo Kyiv
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1994–1999Dynamo Kyiv117(60)
1999–2006Milan208(127)
2006–2009Chelsea48(9)
2008–2009Milan (Huazim)18(0)
2009–2012Dynamo Kyiv55(23)
Gjithsej446(219)
Ekipi kombëtar
1994–1995Ukraina U–218(5)
1994–1995Ukraina U–217(6)
1995–2012Ukraina111(48)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 21:49, 23 Tetor 2012 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 20:13, 19 Qershor 2012 (UTC)

Andriy Mykolayovych Shevchenko, (Ukrainisht: Андрі́й Микола́йович Шевче́нко; lindur më 29 Shtator 1976), është një ish futbollist ukrainas dhe politikan. Deri më 10 Mars 2011, ai ka qënë golashënuesi i tretë më i mirë në historinë e Champions Leagues me 59 Gola, mbrapa Filippo Inzaghit (70) dhe Raúl (77).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hugman, Barry J. (2007). The PFA Footballers' Who's Who 2007–08 (në anglisht). Mainstream. fq. 368. ISBN 978-1-84596-246-3.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.