Android (sistemi operativ)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Android
Android robot.svg
Android logo (2007-2014).svg
Samsung Galaxy
Android Smartphones
Kompania / zhvilluesi Google
Open Handset Alliance
Android Open Source Project
Programuar në C, C++, Java[1]
Familja OS Unix-like, Linux
Shteti Current
Burimi Open source
Publikimi fillestar 23 Shtator 2008 (2008-09-23)[2]
Publikimi fundit 4.2.1 Jelly Bean / Nëntor 27, 2012; 8 vite më parë (2012-11-27)[3][4]
Targeti tregëtimit Smartphones
Tablet computers
Gjuhët Multi-lingual
Paketa e menaxherit Google Play, APK
Platformat e mbështetura ARM, MIPS,[5] x86
Lloji kernel Monolithic (modified Linux kernel)
Ndërfaqja përdoruesit Graphical (Multi-touch)
Licensa Apache License 2.0
Linux kernel patches under GNU GPL v2
Faqja zyrtare www.android.com

Android eshte nje sistem operativ ashtu si Windows, Mac, Linux apo te tjere. Kerneli (berthama) i ketij sistemi eshte i bazuar ne Linux. Android eshte krijuar nga Google dhe eshte i dedikuar per paisje me touchscreen si smartphone apo tablet.

Historia e tij nuk eshte shume e gjate por perhapja e tij ka qene e menjehershme. Vetem ne disa vite Android ka arritur te dominoje tregun.

Nje paisje me sistemin operativ Android mund te navigoje ne internet, shikoje video, te shkruaje email, luaj lojra dhe te beje pothuaj te gjithe veprimet e nje kompjuteri.

Refereimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Android Code Analysis". Marrë më 2012-06-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Announcing the Android 1.0 SDK, release 1". 23 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2015. Marrë më 2012-09-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "[Android 4.2.1 hits AOSP] 4.2.1 in AOSP". 27 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2013. Marrë më 2012-11-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Android 4.2.1 Jelly Bean heads to AOSP". Android Community. Marrë më 2012-11-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "MIPS gets sweet with Honeycomb". Eetimes.com. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2012. Marrë më 2012-02-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Vista-system.png Ky artikull në lidhje me Informatika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.