Androidi 17

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Android 17 (Japonisht: 人造人間17号; Jinzōningen Jū Nana Gō) është personazh fiktiv në serinë Dragon Ball. Ai dhe motra e tij Androidi 18 u shndërruan në cyborg nga Dr.Gero në mënyrë që ta vrasë protagonistin e serisë Goku.

Në serinë Dragon Ball Super, Goku dhe Gohani pranuan që Android 17 të marrë pjesë në turneun e fuqisë[1] dhe Android 18 i'u tha që ai tani punon si rojtarë i një ishulli që mbron kafshët nga njerëzit e këqinj.[2] Goku së pari shkoi te Dende për ta gjetur se ku ndodhet ky ishull.[3] Së pari Androidi 17 refuzoi kërkesën e Gokut deri kur ata të dy i mposhtën dy gjuetarë dhe pastaj Android 17 e pranoi kërkesën.[4] Pasi pranoi, Androidi 17 vendosi që të luftojë në turne vetëm.[5] Pasi Goku dhe Friza sakrifikuan veten për të mposhtur Xhiren, ai mbeti i vetmi në turne dhe zgjodhi të dëshirojë që të gjitha universet të kthehen, dhe gjithashtu ngre nivelin e vdekshëm të Universit 7 në proces. Në udhëtimin për në Universin 7, 17 shpjegon se arsyetimi i tij për ndryshimin e dëshirës së tij ishte aq sa të mos lejojë që Omni-Kings, (referuar si imps deri në 17, deri në pabesueshmërinë e Shinit).

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Androidi 17 ishte fillimisht një njeri me emrin Lapis,[6] dhe vëllau binjak i Lazulit.[7] Binjakët ishin delikuentë famëkeq, të cilët Dr. Gero do t'i takonte rastësisht ndërsa kërkonte materiale të freskëta për eksperimentet e tij. Ai pastaj i rrëmbeu dhe i ristrukturoi në Android 17 dhe Android 18.

Sidoqoftë, pavarësisht se përmendet si androids ose cyborgs dhe zakonisht vlerësohet si i tillë, si Android 17 ashtu edhe motra e tij nuk janë praktikisht asnjë. Bulma deklaroi ndërsa shikoi në planin e 17-të se ai ishte me bazë njerëzore, por pothuajse gjithçka është përmirësuar me përbërës bio-organikë. Pjesët e tij të vetme mekanike janë kontrolluesi i çaktivizimit emergjent dhe pajisja e vetë-shkatërrimit (hequr). Dragon Ball Super riafirmon këtë, me Gohan duke deklaruar se androidët janë modifikuar në nivelin qelizor për të qenë mbinjerëzore.

Me Android 17 dhe motrën e tij Android 18, Dr. Gero u kthye në mënyrën e vjetër e cila konsistonte në modifikimin e një qenie njerëzore me implantet kibernetike. Sidoqoftë, ata janë të parët në llojin e tyre që ristrukturohen plotësisht në nivelin qelizor falë bio-teknologjisë dhe inxhinierisë gjenetike. Fuqia e tyre vjen nga një reaktor i vogël i përhershëm i energjisë i brendshëm brenda trupave të tyre, i cili u siguron atyre energji dhe qëndrueshmëri të pashtershme. Meqenëse janë të bazuar në njerëz, ata mund të bëhen më të fortë nëse stërviten. Megjithëse nuk kërkojnë ushqim për të mbajtur veten, ata ende duhet të hidratohen. Ata gjithashtu plakin shumë më ngadalë se njerëzit normalë, për shkak të ngadalësimit të shkallës së ngadalshme të kalbjes së qelizave artificiale në trupin e tyre.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Android 17 është një nga personazhet më të fuqishëm, duke mposhtur lehtë Pikolon dhe Tien Shinhanin. Pasi fuqia e Pikolos u rrit, Android 17 u bë i barabartë për t'u ndeshur me të. Sell i'a kaloi Android 17 pasi i thithi me mijëra njerëz. Gjatë betejës së tyre u tha nga Pikoloja se grushtat e 17 ishin mjaft të lehta, por që ai posedonte shpejtësi shumë të madhe. Sidoqoftë, ai ende kishte një rrugë të gjatë për të vazhduar, sepse thuhet se ai kishte një potencial të madh, por ky potencial nuk u lëshua kurrë për shkak të përthithjes së tij nga Sell; është pas 10 vjet stërvitje dhe duke punuar jetën e tij si endacak parku në të njëjtën kohë, që ai ishte në gjendje të hynte në pjesën më të madhe të tij. Sipas Tranks i së ardhmes, fuqia e tij tejkaloi shumë homologun e tij (Androidi 17 i së ardhmes), madje edhe më shumë pasi ai trainoi brenda hendekut dhjetëvjeçar pas Lojërave Sell. Kur Sell ishte në formën e papërkryer, ai nuk ishte në gjendje ta mposht atë, pasi kishte zhytur qindra mijëra njerëz për të rritur fuqinë e tij. Në Dragon Ball Super, pas takimit dhe luftimeve me Gokun, 17 pranoi se do të kishte humbur te Goku nëse Goku ishte i pranishëm kur ishte zgjuar. Ai është gjithashtu më i fortë se motra e tij, Android 18.

Në Dragon Ball Super, Android 17 aktualisht është androidi më i fortë i bërë nga Ushtria Red Ribbon dhe më vonë është zgjedhur të bashkohet me skuadrën e Universit 7 për Turneun e Fuqisë. Ai dihet që është rritur në mënyrë të konsiderueshme që kur u shfaq për herë të fundit. Ai u përmend se kishte kaluar trajnime të konsiderueshme që nga përballja me Sell (në manga u vu në dukje se trajnimi i tij erdhi nga mbrojtja e jetës së egër). Në manga, Dende madje vuri në dukje se nëse ai do të ishte akoma armik i Ekipit të Dragoit, do të ishte e tmerrshme. Në anime, ai mposht Gokun në formën e tij Super Saiyan dhe më pas lufton prapë me të, por tani në formën e tij Super Saiyan Blue (i cili asnjëri prej tyre nuk përdornin fuqinë e tyre të plotë).[8]

Kundër Xhiren, Android 17 madje ishte në gjendje t'i rezistojë teknikën e tij Ndikimi i Fuqisë dhe është gjithashtu luftëtari i parë që në të vërtetë shkaktoi dëme të dukshme në Xhiren me një sulm të poshtër. Pasi ai dhe aleatët e tij u mposhtën plotësisht nga shpërthimi i Xhiren, 17 ishte i pari që u kthye në këmbët e tij dhe shpejt u shërua sa duhet për të luftuar Xhiren.

Androidi 17 mban fuqinë më të madhe se motra e tij binjake Androidi 18.[9]

Në Turneun e Fuqisë, Androidi 17 duket më i ligë se Goku, Friza dhe Vexhita.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Form the Universe 7 Representing Team! Who are the Strongest Ten?!". Dragon Ball Super. Episodi 83 (në anglisht). 26 mars 2017.
  2. ^ "Son Goku the Recruiter Invites Krillin and No. 18". Dragon Ball Super. Episodi 84 (në anglisht). 2 prill 2017.
  3. ^ "The Universes Begin to Make Their Moves Their Individual Motives". Dragon Ball Super. Episodi 85 (në anglisht). 9 prill 2017.
  4. ^ "Hunt the Poachers! Goku and No. 17's United Front!!". Dragon Ball Super. Episodi 87 (në anglisht). 23 prill 2017.
  5. ^ "Survive! The "Tournament of Power" Begins at Last!!". Dragon Ball Super. Episodi 97 (në anglisht). 7 korrik 2017.
  6. ^ "Dragon Ball Q&A" section, Dragon Ball Full Color Androids Saga vëllimi 6, 2014
  7. ^ Dragon Ball Z: Budokai Tenkaichi 3, 2007
  8. ^ Dragon Ball Super epizodi 86
  9. ^ Daizenshuu 4, 1995