Jump to content

Aneksimi i Krimesë nga Federata Ruse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ushtria ruse në Krime

Në shkurt dhe mars 2014, Rusia pushtoi dhe më pas aneksoi Gadishullin e Krimesë, duke e marrë atë nga Ukraina. Kjo ngjarje ndodhi pas Revolucionit të Dinjitetit dhe është pjesë e Luftës më të gjerë Ruso-Ukrainase.

Ngjarjet në Kiev që rrëzuan presidentin ukrainas Viktor Janukoviç më 22 shkurt 2014 shkaktuan demonstrata pro-ruse që nga 23 shkurti kundër qeverisë së re të Ukrainës në ardhje. Në të njëjtën kohë, presidenti rus Vladimir Putin diskutoi ngjarjet e Ukrainës me shefat e shërbimeve të sigurisë duke theksuar se "ne duhet të fillojmë të punojmë për kthimin e Krimesë në Rusi". Më 27 shkurt, trupat ruse kapën vende strategjike në të gjithë Krimenë, e ndjekur nga instalimi i qeverisë pro-ruse Aksyonov në Krime, referendumi i statusit të Krimesë dhe shpallja e pavarësisë së Krimesë më 16 mars 2014. Edhe pse Rusia fillimisht pretendoi se ushtria e saj nuk ishte i përfshirë në ngjarje, Putin më vonë pranoi se trupat u vendosën për të "qëndruar prapa forcave të vetëmbrojtjes së Krimesë". Rusia e inkorporoi zyrtarisht Krimenë më 18 mars 2014.

Pas aneksimit, Rusia përshkallëzoi praninë e saj ushtarake në gadishull dhe bëri kërcënime për të forcuar status quo-në e re në terren.

Ukraina dhe shumë vende të tjera e dënuan aneksimin dhe e konsiderojnë atë si shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe marrëveshjeve ruse që mbrojnë integritetin territorial të Ukrainës. Aneksimi bëri që anëtarët e tjerë të atëhershëm G8 të pezullonin Rusinë nga grupi dhe të futnin sanksione. Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara hodhi poshtë gjithashtu referendumin dhe aneksimin, duke miratuar një rezolutë që konfirmon "integritetin territorialUkrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht" dhe duke iu referuar veprimit rus si një "pushtim i përkohshëm".

Qeveria ruse e kundërshton etiketën "aneksim", ku Putini e mbron referendumin si në përputhje me parimin e vetëvendosjes së popujve.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]