Anenii Noi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anenii Noi
Qytet
noform
Kisha e St. Dumitru, Anenii Noi
Stema_figura
Emblema
Flag of Anenii Noi.svg
Flamuri
Vendndodhja
Anenii Noi is located in Moldavia
Anenii Noi
Anenii Noi

Koordinatat: 46°52′53″V 29°13′56″L / 46.88139°V 29.23222°L / 46.88139; 29.23222

Administrimi
Shteti Flamuri Moldavia
Rajoni Anenii Noi
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 39 m (m.n.d.)
Popullsia 11,900 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 6501
Prefiksi 265
Koordinatat 46° 52′ 53″ Veri

29° 13′ 56″ Lindje

Anenii Noi është qytet në Moldavi. Ndodhet 35.3 kilometra larg kryeqytetit Kishinau. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2014, qyteti ka pasur 11,900 banorë.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupet etnike Popullsia Përqindja (%)
Moldavët / Rumunët 4,373 52.32%
Ukrainas 2,134 25.53%
Rusët 1,484 17.75%
Bullgarët 121 1.44%
Të tjerë 146

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]