Angela Aki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Angela Aki
Lindi më (1977-09-15) 15 Shtator, 1977 (42 vjeç)
Vendlindja Itano, Tokushima, Shikoku, Japoni
Emër tjetër Kiyomi Angela Aki (安藝 聖世美 アンジェラ?)
Profesioni këngëtare, tekst-shkruese
Vitet aktiv 1999–present
Qyteti ku jeton Vienna, Virginia, SH.B.A
Angela Aki
Informacione
Label
Instrument(e)
Website
www.angela-aki.com

Kiyomi Angela Aki (安藝 聖世美 アンジェラ Aki Kiyomi Anjera?, lindur më 15 shtator, 1977) e njohur profesionalisht si Angela Aki (アンジェラ・アキ Anjera Aki?) është një këngëtar e muzikës pop, kompozitore dhe pianiste e lindur në Itano, Tokushima, Japoni për një baba japonez dhe një nënë italo-amerikane.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi është e lindur në qytetin e vogël të Itano, që ka një popullsi prej 14,600 banorë, kryesisht ishull rural në Shikoku.

Filmi nisi të marrë mësimet e pianos kur ajo ishte tre vjeç dhe jetonte në Tokushima deri në klasë të gjashtë, dhe kaloj periudhën e gjimnazit në Okayama. Ajo ka pranuar që të rritesh në zonat rurale në Japoni është shumë e vështirë, pasi që ajo po ngacmohej dhe ajo filloj të merrej me piano si një shpëtim nga izolimi që ndjente. Ajo u rrit duke dëgjuar një përzierje të enka, The Carpenters dhe The Bee Gees.

Filmi u transferua në Hawaii, kur ishte pesëmbëdhjetë vjeç dhe mori pjesë në Akademinë Përgatitore të Hawaiit, por u transferua dhe u diplomua nga Shkolla Iolani. Ajo flet anglisht dhe Japonisht. Ajo ishte zhytur në muzikë atje për katër vjet. Ajo u diplomua nga George Washington University në Washington, D.C., dhe u specializua në shkencat politike.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Martesa e parë e Angela ishte një inxhinier, prodhues dhe artist Tony Alany, i cili bashkë-prodhoi albumin e saj të parë "These Words" në Vienna, Virxhinia, SHBA. Më 9 mars 2007, Aki njoftoi se ishte martuar me regjisorin e A&R dhe botuesin japonez Taro Hamano, dhe bëri të ditur se ajo kishte qenë e martuar më parë dhe ishte divorcuar.[2] Në shtator të vitit 2011, ajo njoftoi se ajo ishte shtatzënë.[3] Në shkurt të vitit 2012, ajo njoftoi se ajo kishte lindur fëmijën e saj të parë, një djalë.[4]

Ajo është mike me yllin e J-Pop, Yuna Ito. Të dy këngëtaret e kanë ndjekur të njëjtën shkollë të gjuhës japoneze.

Janis Ian është mentor dhe mik i saj.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1997, Aki shkoi në një koncert të Sarah McLachlan në moshën 20 vjeç dhe ndjeu se donte të shkonte në botën e muzikës, duke vendosur të bëhej këngëtare-kompozitore. Në vitin 2000, ajo lëshoi një album indie në Shtetet e Bashkuara, të quajtur "Këto fjalë". Pas diplomimit nga universiteti, ajo gjeti një punë në Uashington, D.C dhe punoi si sekretare. Ajo nuk mund të hiqte dorë nga ëndrra e saj për të qenë një këngëtare, dhe lë punën e saj më 2001. Ajo punoi si kameriere për 2 dollarë 13 cent gjatë ditës dhe luajti këngë gjatë natës në një klub nate. Aki u martua për shkurt kohë me prodhuesin e albumit të saj të parë në Vienna, Virginia, SHBA. Në vitin 2002, ajo kompozoj dy këngë për albumin "Let It Fall" të Dianne Eclar, një këngëtare nga Filipinet.

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2000: These Words
 • 2005: One
 • 2006: Home
 • 2007: Today
 • 2009: Answer
 • 2010: Life
 • 2011: White
 • 2012: Blue

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Robert Michael Poole (27 shkurt 2009). "Angela Aki turns to the keys for answers". The Japan Times.
 2. ^ Marriage announcement on Aki's blog 2007-03-09
 3. ^ "Angela Aki announces that she's pregnant!". tokyohive.com. 15 shtator 2011. Marrë më 2013-06-16.
 4. ^ "Angela Aki Announces Birth Of Her First Child". Jpopasia.com. Marrë më 2013-06-16.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]