Angjelin Nënshati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Angjelin Nenshati (Shkodër, 12 shkurt 1929 - 18 prill 2008), ishte fotograf shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Angjelin Neshati mbaroi shkollën e mesme të përgjithshme në gjimnazin "28 Nëntori" dhe nga viti 1948 deri në vitin 1957 ka punuar si mësues në shkollat e Pukës dhe Shkodrës. Që në rini ka pasur pasion të madh për profesionin e fotografit, duke e ushtruar atë që në moshën 14 vjeç, pranë fotografit të njohur Rraboshta. Në Pukë ka krijuar laboratorin e parë fotografik në vitin 1948. Me shtetëzimin e repartit të fotografisë, që nga viti 1958 e deri në vitin 1990 ka punuar fotograf profesionist dhe është shquar si i tillë.