Anica Dobra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anica Dobra
Аница Добра
Dobra në një film të xhiruar më 1993
U lind në3 qershor 1963
KombësiaSerbe
Emrat e tjerëAnna Dobra, Anizza Dobra, Ahnizza Dobra
ArsimiFakulteti i Arteve Dramatike
ShkollimiUniversiteti i Arteve në Beograd
ProfesioniAktore, këngëtare
Vite aktiviteti1985&ndashsot
ÇmimetBavarian Film Awards
Best Young Actress
1990 Rosamunde

Anica Dobra (Serbisht: Аница Добра; lindi më 3 qershor 1963) është një aktore e filmit dhe teatrit serbe.

Jeta e hershme dhe arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dobra u lind më 3 qershor 1963, në Beograd, ku përfundoi arsimin fillor përpara se të transferohej në Frankfurt me nënën e saj. Ajo qëndroi në Gjermani derisa mbaroi gjimnazin dhe më pas u kthye në Serbi. Në vitin 1983, Dobra u regjistrua në Fakultetin e Arteve DramatikeUniversitetin e Arteve në Beograd. Ajo studioi te Predrag Bajçetiq, së bashku me Nebojsha Bakoçeviqin, Goran Radakoviqin, Arijana Çulina, Milan Pleština dhe Dragan Mrkiq. Ajo u diplomua me sukses në vitin 1987.

Pavarësisht statusit të saj yll, Dobra pëlqen t'i mbajë private detajet e jetës së saj personale dhe familjare. Ajo është e martuar me Miodrag Sovtiq. Vajza e tyre Mina Sovtiq është gjithashtu aktore[1][2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Debutimi i saj i parë në aktrim ndodhi në vitin e dytë të studimeve në një film të shkurtër të quajtur “Pera Panker” (1985). Në vitin 1987 ajo mori një rol të rëndësishëm në një film artistik “Život radnika”. Në të njëjtin vit, ajo mori çmimin për aktoren më të mirë në Festivalin e Filmit në Pula. Pasuan role të spikatura në shumë filma serb të vlerësuar nga kritika „Već viđeno“ (1987), “Sabirni centar” (1989), “Kako je propao rokenrol” (1989), “Crni bombarder” (1992), “Točkovi” (1998), “Klopka” (2007), “Ljubav i drugi zločini” (2008), “Neko me ipak čeka” (2009), dhe “Enklava” (2015).

Duke filluar nga vitet 1990, Dobra u shfaq në mbi 30 filma ndërkombëtarë, kryesisht nga kinematografia gjermane. Për rolin e saj të parë ndërkombëtar në “Rosamunde” (1990) ajo morri Bavarian Film Award për Aktoren më të Mirë të Re.

Njëkohësisht me karrierën e saj kinematografike, Dobra ka luajtur në mënyrë aktive edhe në shfaqje teatrale në Atelje 212, teatrin Zvezdara dhe teatrin e dramës jugosllave. Përveç aktrimit, ajo ka përkthyer nga gjermanishtja edhe dramën popullore “Der Drang” nga Franz Xaver Kroetz.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
1985 Pera Panker (short film)
1987 Život radnika Mirjana Ciric
Već viđeno Olgica
Život sa stricem Korina
1989 Balkan ekspres 2 Lili
Kako je propao rokenrol Barbara
Sabirni centar Milica
Seobe II Tekla Bozic
1990 Rosamunde
Nie im Leben Mimi
Spieler Kathrin
1991 Wildfeuer Emerenz Meier
1992 Tito i ja Nëna
Crni bombarder Luna
1993 Das Grau des Himmels Carole
1994 Polismördaren Kia
Frauen sind was Wunderbares Michelle
Wachtmeister Zumbühl Maria
1995 Roula – Dunkle Geheimnisse Roula
1996 Honigmond Linda
1998 Bin ich schön? Franziska
Točkovi Zana
Das merkwürdige Verhalten geschlechtsreifer Großstädter zur Paarungszeit Tamineh
1999 Erleuchtung garantiert Anica
2000 Falling Rocks Barbara
2001 Nataša Sandra
2005 Ivkova slava Sika
2007 Klopka Jelena
2008 Ljubav i drugi zločini Anica
Universalove Milja
2010 Žena sa slomljenim nosem Anica
2013 Gde je Nadja? Milena
2015 Enklava Milica Arsic
2019 Leberkäsjunkie Frau Grimm
2020 Fuchs im Bau Leyla
2021 Aleksandar od Jugoslavije Isidora Sekulic

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
1986 Pokondirena tikva (film televiziv) Evica
1987 Ivanov (film televiziv) Sasa
1989 Balkan ekspres 2 (seri televizive) Lili
Metla bez drške (seri televizive) Pevacica
1992 5 Zimmer, Küche, Bad (film televiziv) Pia Janzen
1993 Die Männer vom K3 (TV Series) Petra Lindner
Broz i ja (TV Mini Series) Nëna
1996 Schlag 12 (film televiziv) Gisela
Wolffs Revier (TV Series) Ines Andric
Tödliche Schwesterliebe (film televiziv) Meike
5 Stunden Angst – Geiselnahme im Kindergarten (film televiziv) Martina Becker
1997 Nackt im Cabrio (film televiziv) Rosa
Schimanski (TV Series) Uta Maubach
Geisterstunde – Fahrstuhl ins Jenseits (film televiziv) Simone
1998 Frau zu sein bedarf es wenig (film televiziv) Pauline Frohmut
Weekend mit Leiche (film televiziv) Susi / Pia
1999 Anwalt Abel (TV Series) Fanny Götz
Alphamann: Die Selbstmörderin (film televiziv) Nadja
Der Bulle von Tölz (TV Series) Maria Burgicz
2000 Fast ein Gentleman (TV Series) Melinda
Mutter wider Willen (film televiziv) Sonja Arnold
2001 SK Kölsch (TV Series) Mona Liebe
The Tanker Suzanne
Der Verleger (film televiziv) Monika Springer

- 4. Ehefrau

Aszendent Liebe (film televiziv) Lena Moosbach
Ein Hund für alle Fälle (film televiziv) Alexandra Kulm
2002 Der Freund meiner Mutter (film televiziv) Katrin Weber
One Hell of a Night (film televiziv) Jana
2003 Sperling (TV Series) Thea Caspari
Tigeraugen sehen besser (film televiziv) Judith Behrens
Der Herr der Wüste (film televiziv) Annette Bucher
ABC des Lebens (film televiziv) Christiane
2004 Edel & Starck (TV Series) Nora Wietke
Das Traumhotel (TV Series) Tina Berger
Ein Baby zum Verlieben (film televiziv) Antonia Sandmann
Mogelpackung Mann (film televiziv) Dr. Judith Müller
2005 Ivkova slava (TV Series) Sika
2006 Die Alpenklinik (film televiziv) Miriam Berghoff
Spezialauftrag: Kindermädchen (film televiziv) Jacky Meininger
Ein Familienschreck kommt selten allein (film televiziv) Simone
Ein Hauptgewinn für Papa Ein Familienschreck kommt selten allein Xenia Teschmacher
Tatort (TV Series) Susanne Paulus
2007 Noch ein Wort und ich heirate dich! (film televiziv) Katrin Brand
Die Alpenklinik: Eine Frage des Herzens (film televiziv) Miriam Berghoff
Schöne Aussicht (film televiziv) Anna Wiegand
2008 Verrückt nach Emma (film televiziv) Marianne Berger
Die Alpenklinik: Aus heiterem Himmel (film televiziv) Miriam Berghoff
Vacation Getaway: Marrakech (TV Movie) Jutta Basinski
Mein Schüler, seine Mutter & ich (TV Movie) Ellen Hilbig
2009 Die Alpenklinik: Riskante Entscheidung (TV Movie) Miriam Berghoff-Guth
Neko me ipak čeka (TV movie) Vanja
2010 Weihnachten im Morgenland (TV Movie) Milena Makowsky
2011 Ein Sommer in Paris (TV Movie) Klara Müller
Frau Ajnstajn (TV Movie) Mileva Maric
Leipzig Homicide (TV Series)
2012 Der Mann, der alles kann (TV Movie) Rita Meier
2012 Geliebtes Kind (TV Movie) Susanne
2013 SOKO 5113 (TV Series) Candice Taylor
Der Vollgasmann (TV Movie) Claire Leonhardt
2014 Odeljenje (TV Series) Snupijeva majka
2016 Rosamunde Pilcher (TV Series) Ella
Beste Feinde (TV Movie) Kathi Henne
Auf Augenhöhe Frau Gonsalves
Dr. Klein (TV Series) Vera Berger
2013 - 2017 Otvorena vrata 2 (TV Series) Leta
2017 SOKO Stuttgart (TV Series) Helga Fischer
Das Pubertier (TV Series) Roksana
2018 Paviljoni (film televiziv)
Koreni (TV Series) Roza
2019 Die Spezialisten – Im Namen der Opfer (TV Series) Inga Thalheim
Neues aus Büttenwarder (TV Series) Gerlinde Kötenbröck
2020 Der gute Bulle: Nur Tote reden nicht (TV Movie) Esra Filipovic
Slucaj porodice Boskovic (TV Series) Danka
2021 Kralj (TV Series) Isidora Sekulic
Beleznica profesora Miskovica (TV Series) Jelisaveta Miskovic
Zwerg Nase (TV Movie) Fee Kräuterweis
2018 - 2022 Ubice mog oca (TV Series) Rada

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqje Roli Teatri
Pred ogledalom Liza Atelje 212
Strah za granicu Ingeborg Holm Atelje 212
Boris Godunov Marina Atelje 212
Mravlji metež Lepa Kata Atelje 212
Očevi i oci Savina Atelje 212
Staza divljači Hani Šnajder Atelje 212
Divlji med Sofija Jegorovna Atelje 212
Gospoda Glembajevi Barunica Castelli Atelje 212
Mizeri Eni Atelje 212
Pazarni dan Zvezdara Theatre
Čaruga Zvezdara Theatre
Mala Milica Zvezdara Theatre
Urnebesna tragedija Neven Zvezdara Theatre
Grupa "Boris Piljnjak": Klasni neprijatelj Zvezdara Theatre
Korešpodencija! Zvezdara Theatre
Hipnoza jedne ljubavi Zvezdara Theatre
Oluja Miranda the Yugoslav Drama Theatre

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Anica Dobra". atelje212.rs (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2014. Marrë më 24 korrik 2014.
  2. ^ "Anica Dobra". story.rs (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2014. Marrë më 24 korrik 2014.

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]