Anita Berisha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anita Berisha
U lind në30 janar 1986
Kombësiashqiptare
TitulliAnita Berisha, në rolin e Petra Novak-Lončar.

Anita Berisha (lindi më 30 janar 1986) është aktore kroate me prejardhje shqiptare.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anita Berisha është studente e Fakultetit të drejtsisë në Zagreb. Nga mosha nëntëvjeçare është anëtare e ZKM-së, ku ka prezentur në disa projekte si ç'janë "Zogu i kaltër" ("Plava ptica"), "Kukci", etj. Ka marrë pjesë në shumë festivale: në vitin 2003, në organizimin e festivalit Edered, në Budapest, Mostar, Litva dhe ka qenë aktive në aktrim. Në fillim është paraqitë si statiste në disa filma dhe seri televeizive, ndërsa u popullarizua me rolin e Petra Lončarit në serinë televizive "Dashuria e ndaluar" ("Zabranjena ljubav"), e cila filloi më 2004 dhe deri më sot janë shfaqë mbi 850 episode.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Smash" kao Ema (2010)

Seriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Dog stories memori kviz (2010)
  • Kinder surprise memori kviz (2010)
  • Bota e Bibas (2010)
  • Dashuria e Ndaluar si "Petra Lončar" (2004, 2006-2007, 2008-2011)


Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]