Anita Borg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anita Borg
Lindi më Janar 17, 1949(1949-01-17)
Vendlindja Chicago, Illinois
Vdiq më Prill 6, 2003 (54 vjeç)
Vendvdekja Sonoma, California
Kombësia American
Profesioni Programuese
E njohur për  Krijuesja e Sistemit të mailing list, themeluesja e Grace Hopper Celebration of Women in Computing

Anita Borg(Janar 17, 1949 - April 6, 2003) ishte një shkencëtare kompjuterash Amerikan. Ajo themeloi Insitutin për Gra dhe Teknologji (sot njihet me emrin Anita Borg Institute for Women and Technology) dhe Grace Hopper Celebration of Women in Computing.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo lindi si Anita Borg Naffz në Çikago, Illinois. Ajo u rrit në Palatine, Illinois; Kaneohe, Hawaii; dhe Mukilteo, Washington.[1] Borg filloi punën e saj të parë të programimit në vitin 1969. Megjithëse e donte matematikën ndërsa po rritej, ajo fillimisht nuk kishte ndërmend të shkonte në shkencat kompjuterike dhe mësoi të programonte ndërsa punonte në një kompani të vogël sigurimi.[2] Ajo fitoi një doktoraturë në shkencat kompjuterike nga Universiteti i Nju Jorkut në vitin 1981. Disertacioni i saj ishte në efikasitetin e sinkronizimit të sistemit operativ.

Pas marrjes së doktoraturës së saj, Borg kaloi katër vjet duke ndërtuar një sistem operativ të bazuar në Unix me tolerancë të gabuar, së pari për Auragen Systems Corp të New Jersey dhe pastaj me Nixdorf Computer në Gjermani.[3]

Në vitin 1986, ajo filloi të punonte për Digital Equipment Corporation, ku ajo kaloi 12 vjet, së pari në Laboratorin Perëndimor të Kërkimit.[4] Ndërsa në Digital Equipment, ajo zhvilloi dhe patentoi një metodë për gjenerimin e gjurmëve të plotë të adresave për analizimin dhe dizajnimin e sistemeve të memories me shpejtësi të lartë. Përvoja e saj në drejtimin e listës së postimeve (mailing list) gjithnjë në rritje të Systers, të cilën ajo e themeloi në vitin 1987, e udhëhoqi atë për të punuar në komunikimin me email. Si një inxhiniere konsulente në Laboratorin e Sistemeve të Rrjetit nën Brian Reid, ajo krijoi MECCA, një sistem të e-mail dhe Web për komunikim në komunitetet virtuale.[3]

Në vitin 1997, Borg u largua nga Digital Equipment Corporation dhe filloi të punojë si studiuese në Zyrën e Shefit të Teknologjisë në Xerox PARC.[3][5] Menjëherë pas fillimit në Xerox, ajo themeloi Institutin për Gratë dhe Teknologjinë, duke themeluar më parë Grace Hopper Celebration of Women in Computing në vitin 1994.

Avokimi për gratë teknike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Borg besonte me pasion duke punuar për përfaqësim më të madh të grave teknike. Qëllimi i saj ishte që të ketë 50% përfaqësim për gratë në informatikë deri në vitin 2020.[6] Ajo u përpoq që fushat teknike të jenë vende ku gratë do të përfaqësoheshin në mënyrë të barabartë në të gjitha nivelet dhe ku gratë mund të ndikojnë dhe të përfitojnë nga teknologjia.

Systers[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1987, Borg themeloi Systers, rrjetin e parë të email-it për gratë në teknologji. Ndërsa mori pjesë në Simpoziumin mbi Parimet e Sistemeve Operative (SOSP), ajo u trondit nga sa pak gra ishin të pranishme në konferencë. Ajo dhe gjashtë ose shtatë gra të tjera u takuan në dhomën e grave dhe biseduan rreth asaj se sa pak gra ishin në fushën kompjuterike. Një duzinë e grave në konferencë bënë plane për të ngrënë së bashku drekë, dhe këtu është formuar ideja për Systers.[7]

Systers u krijua për të siguruar një hapësirë ​​private për anëtarët e saj për të kërkuar informacion dhe për të ndarë këshilla bazuar në përvojat e tyre të përbashkëta. Anëtarësimi në Systers ishte i kufizuar për gratë me trajnime shumë teknike dhe diskutimet ishin të kufizuara në mënyrë strikte në çështjet teknike. Borg mbikëqyri Systers deri në vitin 2000.[5] Systers herë pas here ka trajtuar çështje që nuk ishin shumë teknike, por i përkiste anëtarëve të saj. Në vitin 1992, kur Mattel filloi shitjen e një kukulle Barbie që thoshte se 'klasa e matematikës është e vështirë', zërat e protestës që filluan me listën Systers luajtën një rol në marrjen e Mattel për të hequr atë frazë nga mikroçipi i Barbie.[5]

Grace Hopper Festimi i Grave në Informatikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1994, Anita Borg dhe Telle Whitney themeluan Grace Hopper Festimi i Grave në Kompjuter. Me idenë fillestare të krijimit të një konference nga dhe për shkencëtaret gra të kompjuterëve, Borg dhe Whitney u takuan gjatë darkës, me një fletë të bardhë, pa pasur ide se si të fillonin një konferencë dhe filluan të planifikonin vizionin e tyre.[7] Festimi i parë Grace Hopper i Grave në Informatikë u mbajt në Uashington, D.C, në qershor të vitit 1994 dhe solli 500 gra teknike.[8]

Instituti për Gratë dhe Teknologjinë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1997, Borg themeloi Institutin për Gratë dhe Teknologjinë (tani Instituti Anita Borg për Gratë dhe Teknologjinë). Dy qëllime të rëndësishme të themelimit të organizatës ishin rritja e përfaqësimit të grave në fushat teknike dhe mundësimi i krijimit të teknologjisë më shumë nga gratë.[4] Kur u themelua, Instituti u vendos në Xerox PARC, edhe pse ishte një organizatë e pavarur jofitimprurëse.[4] Instituti u krijua si një organizatë eksperimentale R & D e cila fokusohet në rritjen e ndikimit të grave në teknologji dhe rritjen e ndikimit të teknologjisë në gratë e botës. Ai zhvilloi një sërë programesh për të rritur rolin e teknologjisë, për të ndërtuar tubacionin e grave teknike dhe për të siguruar që zërat e grave kanë ndikuar zhvillimet teknologjike.[3]

Në vitin 2002, Telle Whitney mori përsipër si Presidente dhe Drejtore Ekzekutive e Institutit, dhe në vitin 2003, u emërtua në nder të Borg. Që nga themelimi i saj, Instituti Anita Borg për Gratë dhe Teknologjinë ka rritur programet e tij në Shtetet e Bashkuara dhe është zgjeruar në nivel ndërkombëtar, më shumë se katërfish në madhësi.[9]

Çmime dhe njohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Borg u njoh për arritjet e saj si një shkencëtare kompjuterash, si dhe për punën e saj në emër të grave në informatikë. Ajo mori çmimin Augusta Ada Lovelace nga Shoqata për Gratë në Kompjuter për punën e saj në emër të grave në fushën e informatikës në vitin 1995. Në vitin 1996 ajo u nxorr si anëtare e Shoqatës së Kompjuterave. Në vitin 1999, Presidenti Bill Clinton e caktoi atë në Komisionin Presidencial për Avancimin e Grave dhe Minoriteteve në Shkencë, Inxhinieri dhe Teknologji. Ajo u ngarkua me rekomandimin e strategjive për kombin për rritjen e gjerësisë së fushave të pjesëmarrjes për gratë.[3]

Në vitin 2002, ajo u nderua me çmimin e 8-të vjetor Heinz për Teknologji, Ekonomi dhe Punësim.[10] Gjithashtu në vitin 2002, Borg mori një Diplomë Nderi të Shkencave dhe Teknologjisë nga Universiteti Carnegie Mellon.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Google Anita Borg Memorial Scholarship: Asia-Pacific" (në anglisht). Google. Marrë më 17 tetor 2013.
  2. ^ "Girl Geeks Chat: Anita Borg, Researcher, Xerox Park; Founder, IWT". WITI (në anglisht). Girl Geeks. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 gusht 2013. Marrë më 22 qershor 2011.
  3. ^ a b c d e "WITI Hall of Fame: Dr. Anita Borg". WITI (në anglisht). WITI. 1998. Marrë më 24 qershor 2011.
  4. ^ a b c Gilbert, Alorie (8 prill 2003). "Computer scientist Anita Borg dies". CNET News (në anglisht). CNET. Marrë më 29 mars 2011.
  5. ^ a b c Hafner, Katie (10 prill 2003). "Anita Borg, 54, Trailblazer For Women in Computer Field". NYTimes (në anglisht). New York Times. Marrë më 21 qershor 2011.
  6. ^ "Dr. Anita Borg: 50/50 by 2020". Anita Borg Institute for Women and Technology (në anglisht). YouTube. 10 prill 2007. Marrë më qershor 22, 2011.
  7. ^ a b "Anita Borg Celebration: Changing the World for Women and Technology". Anita Borg Institute for Women and Technology (në anglisht). YouTube. 14 qershor 2011. Marrë më qershor 22, 2011.
  8. ^ "History of the Conference" (në anglisht). Anita Borg Institute for Women and Technology. Arkivuar nga origjinali origjinali më qershor 23, 2011. Marrë më qershor 22, 2011.
  9. ^ "About Us: History" (në anglisht). Anita Borg Institute for Women and Technology. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 qershor 2011. Marrë më qershor 23, 2011.
  10. ^ "The Heinz Awards, Anita Borg profile" (në anglisht). Heinz Awards. Arkivuar nga origjinali origjinali më korrik 20, 2011. Marrë më qershor 23, 2011.

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]