Anna Faris

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anna Faris
Anna Faris 2012.jpg
Informacione personale
Vendlindja Baltimore, Maryland,ShBA
Kombësia Amerikane


Anna Kay Faris (lindur më 29 nëntor 1976) është aktore amerikane. Ka luajtur ne filma të zhanrit komedi si: Scary Movie, Lost in Translation, The House Bunny, My Super Ex-Girlfriend, Cloudy with a Chance of Meatballs, Yogi Bear, What's Your Number?, The Dictator dhe I Give It a Year.

Jeta e Hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anna ka lindur në Baltimore kryqeti i Shtetit Federal Maryland me pas familja e saj u shperngul në Edmonds, Washington ku ajo kreu shkollen fillore dhe ate mesme. Babai saj ishte nje profesor i respektuar në Universitetin e Washingtonit. Nëna e saj ishte mësuese në shkollen fillore në Seaview në Washington ndrsa vellau saj ishte profesor ne Universitetin e Kalifornisë qysh ne moshën 9 vjeqare tregoi talent per aktrim duke luajtur ne nje shfaqje teatrale nen drejtimin e regjisorit Arthur MilnerSeattle dhe ne shfaqjet e Shkolles se Edmonds pas diplomit nga shkolla e mesme ne vitin 1994 ajo filloi studimet ne Universitetin e Uashingtonit ku ne vitin 1999 diplmoi per letersi angleze dhe filoi sudimet per aktrim ku me pas luajti ne serijale dhe filma komercial nga kompani dhe produksione te njohura amerikane.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreferenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]