Anna von Hausswolff

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anna von Hausswolff
Background information
Lindi6 shtator 1986
Göteborg, Suedi
Kompozitore dhe muzikante
Instrument(et)Vokalë, Piano, organ
Vitet aktik2008-prezent
LabeliKning Disk, Other Music Recording Co.
Websitewww.annavonhausswolff.org

Anna Michaela Ebba Electra von Hausswolff (lindi më 6 shtator 1986)[1] është këngëtare, pianiste, artiste dhe kompozitore suedeze. Ajo është vajza e kompozitorit Carl Michael von Hausswolff.[2] Ajo ishte studente e arkitekturës në Universitetin e Teknologjisë Chalmers.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Von Hausswolff debutoi me këngën e saj “Track of Time” më 5 shkurt 2010.[3] Albumi i saj i parë është Singing from the Grave. Ajo performoi në festivalin Way Out West në vitin 2009.[2] Ajo është e shquar për zërin e saj dhe performancën live,[2][4] dhe ndonjëherë krahasohet me këngëtaren angleze Kate Bush.[2][5]

Von Hausswolff lansoi ​​albumin e saj të katërt Dead Magic, prodhuar me producentin e SunO))) Randall Dunn, në City Slang e incizuar më 2 mars 2018.[6] Albumi përmban këngë të regjistruara në organin e tubave të shekullit të 20-të në stilin e rokoko.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Track of Time (2010)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Track of Time"
 2. "Pills"
 3. "Something Is Missing"
 4. "Gloomy Sunday"

Singing From the Grave (2010)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Move On"
 2. "Track of Time"
 3. "Pills"
 4. "Above All"
 5. "Singing From the Grave"
 6. "Lost at Sea"
 7. "Old Beauty/Du kan nu dö"
 8. "The Book"
 9. "I am Leaving"

Ceremony (2013)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Epitaph of Theodor"
 2. "Deathbed"
 3. "Mountains Crave"
 4. "Goodbye"
 5. "Red Sun"
 6. "Epitaph of Daniel"
 7. "No Body"
 8. "Liturgy of Light"
 9. "Harmonica"
 10. "Ocean"
 11. "Sova"
 12. "Funeral For My Future Children"
 13. "Sun Rise"

The Miraculous (2015)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Discovery"
 2. "The Hope Only Of Empty Men"
 3. "Pomperipossa"
 4. "Come Wander With Me/Deliverance"
 5. "En ensam vandrare"
 6. "An Oath"
 7. "Evocation"
 8. "The Miraculous"
 9. "Stranger"

Dead Magic (2018)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "The Truth, The Glow, The Fall"
 2. "The Mysterious Vanishing of Electra"
 3. "Ugly and Vengeful"
 4. "The Marble Eye"
 5. "Källans återuppståndelse"

All Thoughts Fly (2020)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Theatre of Nature"
 2. "Dolore di Orsini"
 3. "Sacro Bosco"
 4. "Persefone"
 5. "Entering"
 6. "All Thoughts Fly"
 7. "Outside the Gate (for Bruna)"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Birthday.se". Arkivuar nga origjinali më 2012-05-25. Marrë më 2010-02-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d e Martin Hanberg (2010-02-27). "Lokalen viktig för Anna von Hausswolff" (në suedisht). Svenska Dagbladet. Marrë më 2010-02-28.
 3. ^ "Anna von Hausswolff — Track of Time" (në anglisht). Kning Disk. Arkivuar nga origjinali më 2010-02-18. Marrë më 2010-02-28.
 4. ^ "Anna von Hausswolff" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2010-02-18. Marrë më 2010-02-28.
 5. ^ Pettersen, Julia (2010-05-11). "En svensk Susanne Sundfør" (në norvegjisht). Dagbladet. Arkivuar nga origjinali më 2010-05-14. Marrë më 2010-05-12.
 6. ^ Richardson Andrews, Charlotte (23 shkurt 2018). "Anna von Hausswolff: Dead Magic review – doomy epic from a supernatural talent". The Guardian (në anglisht). Marrë më 26 qershor 2018.