Anne-Cath. Vestly

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anne-Cath. Vestly
Anne-Cath. Vestly.jpg
Ditëlindja:5 shkurt 1920
Vendlindja:Rena, Norvegjia
Ditëvdekja:15 dhjetor 2008
Vendvdekja:Mjøndalen Norvegjia
Kombësia:Norvegjeze
Zhanri:Romane

Anne-Cath. Vestly (15 shkurt 1920 - 15 dhjetor 2008) ishte autore norvegjeze. Librat e saj të fëmijëve mundet disi të krahasohet me librat e Astrid Lindgren në mesin e suedezëve.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anne-Cath. Vestly lindi në Rena, ÅmotHedmark. Libri i saj "Ole Aleksander Filibom-bom-bom", u bë seri e dymbëdhjetë librave. Tetë fëmijë dhe një Kamion (Norvegjisht: Åtte små, to store og en lastebil) ka të bëjë me një familje me tetë fëmijë të cilët jetojnë në një apartament në Oslo. Ajo u martua me Johan Vestly në vitin 1946, ajo ishte motra e Ingrid Schulerud.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anne-Cath. Vestly ishte e diagnostikuar me sëmundjen e Alzheimerit në vitin 2006. Në vitet e fundit, ajo i kaloi në një shtëpi pleqësh në Mjøndalen, ku edhe vdiq më 15 dhjetor të vitit 2008 në moshën 88 vjeçare.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]