Anne-Marie Lizin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anne-Marie Lizin
Anne Marie Lizin au Sénat.jpg
Eksperte e Kombeve të Bashkuara në varfërinë ekstreme dhe për të drejtat e njeriut
1998 – 2004
Paraardhësi: Pozita u themelua
Pasardhësi: Arjun Kumar Sengupta
Presidente e Senatit
20 korrik 200412 korrik 2007
Paraardhësi: Armand De Decker
Pasardhësi: Armand De Decker
Të dhënat personale
Lindi më: 5 janar 1949
Lindi në: Huy, Belgjikë
Vdiq më: 17 tetor 2015
Vdiq në: Huy, Belgjikë
Shkolla e kryer: Universiteti i Liège
Partia politike: Partia Socialiste
Bashkëshortja Michel Lizin (m.1971)

Anne-Marie Lizin-Vanderspeeten (5 janar 1949 - 17 tetor 2015) ishte politikane belge që shërbeu si Presidente e Senatit të Belgjikës prej vitit 2004 deri më 2007.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lizin shërbeu në këshillin e qytetit Huy në vitin 1977 dhe ishte anëtare e këshillit bashkiak prej 1980-82. Në vitin 1983, ajo u emërua si krytare e qytetit Huy ku mbajti këtë pozitë për 26 vite, por në mars të vitit 2009, ajo ishte e detyruar të jep dorëheqje për shkak disa skandaleve.

Në vitin 1979, ajo u zgjodh anëtare e Parlamentit Evropian. Në vitin 1988, ajo u zgjodh në qeverinë belge dhe ishte në këtë pozitë për tetë vite. Gjatë mandatit të saj të parë, ajo u emërua Sekretare e Shtetit për Çështjet Evropiane, megjithatë ajo vendosi të lërë këtë rol në vitin 1992 për të filluar Komisionin e Hetimeve për trafikimin e qenieve njerëzore. Në vitin 2003, ajo u bë Presidente e Komisionit për Marrëdhëniet e Jashtme dhe Mbrojtjen e Senatit Belg; Në vitin 2004, ajo u emërua Presidente e Senatit të Belgjikës, para se të bëhej më senator në korrik 2007. Ajo ishte kryetarja e parë femër e senatit belg (2004-07).

Jashtë karrierës së saj politike, Lizin ishte eksperte e Kombeve të Bashkuara në varfërinë ekstreme dhe për të drejtat e njeriut prej vitit 1998 deri më 2004.[1]

Botimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatê kohës së saj si politikane, ajo bëri shumë botime, përfshirë botimet e saj të famshme Gratë e Evropës dhe Bota e Tretë, çfarë solidariteti? (1983) dhe Pavarësia e pashmangshme e Kosovës (1997).

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lizin u shtrua në spital në Paris më 7 tetor 2015.[2] Disa ditë pasi u lëshua nga spitali, ajo vdiq në Hotel Fort në Huy në Belgjikë më 17 tetor 2015 në moshën 66 vjeçare.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Special Rapporteur on extreme poverty and human rights". Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights. Marrë më 3 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Anne-Marie Lizin est décédée Stampa:Fr
  3. ^ Anne-Marie Lizin overleden

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]