Ano Syros

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 37°28′V 24°56′L / 37.467°V 24.933°L / 37.467; 24.933

Pamje nga Ano Syros.

Ano Syros (greqisht: Άνω Σύρος/Áno Sýros) është një fshat dhe ish komunë në ishullin e Syros ne Greqi. Që nga reforma e qeverisjes vendore të vitit 2011 është pjesë e komunës Syros-Ermoupoli, prej të cilës është njësi komunale.[1] Njësia komunale përfshin ishujt e pabanuar Gyaros (shtrirë në veriperëndim të Syros) dhe Varvaroúsa.Popullsia ishte 3,877 banorë në regjistrimin e vitit 2011 dhe sipërfaqja e tokës është 67.014 km². [2] Njësia komunale ndan ishullin e Syros me njësitë bashkiake të Hermupolis dhe Posidonia.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Ano Syros është vendbanimi mesjetar i Syros. Është ndërtuar gjatë epokës së vonë bizantine ose në fillim të Frankokratia. Kjo është një vendbanim mesjetar klasik që është ndërtuar dendur me rrugë të ngushta, rend rrethore dhe një plan rrugë radiale.[3] Efekti i përgjithshëm të kujton një kështjellë të fortifikuar. Ano Syros është i banuar nga grekë katolikë. Arsyeja për këtë është periudha e gjatë e Frankokratia në Syros që filloi menjëherë pas kryqëzatës së katërt.Frankokratia përfundoi gjatë shekullit të 16-të, por katolikët e Syros hynë nën mbrojtjen e Francës dhe besimi katolik mbijetoi në ishull. [4]. Pas themelimit të Hermupolis, Ano Syros pushoi të jetë qendra administrative e Syros. Megjithatë, vendbanimi mbeti një qendër fetare pasi që është selia e Dioqeza Katolike Romake e Syros dhe Milos.

Pikat e interesit[redakto | përpunoni burim]

 • Kisha e Shën Gjergjit: Kisha është ndërtuar në majën e kodrës së Ano Syros. Fillimisht u ndërtua në vitin 1208, por është shkatërruar tri herë që nga ajo kohë dhe është rindërtuar.[5]
 • Manastiri Kapuin: Është një manastir katolik që u themelua në vitin 1637.[6]
 • Muzeu Vamvakaris: Është një muze kushtuar Marko Vamvakaris.

Personalitete[redakto | përpunoni burim]

 • Marko Vamvakaris (1905 - 1972)

Fshatra të binjakëzuar- qytete motra[redakto | përpunoni burim]

Ano Syros vshtë i binjakezuar me:

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

References[redakto | përpunoni burim]

 1. ^ Kallikratis law Ministria e brendshme e Greqisë
 2. ^ "Population & housing census 2001 (incl. area and average elevation)" (PDF). National Statistical Service of Greece. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2015-09-21. 
 3. ^ "Syros". Foundation of the Hellenic world. Marrë më 24 December 2014. 
 4. ^ "Ano Syros". hermoupolis.gr. Arkivuar nga origjinali më 15 January 2015. Marrë më 24 December 2014. 
 5. ^ "Ιστορία Άνω Σύρου". teipir.gr. Marrë më 24 December 2014. 
 6. ^ "Μοναχικά τάγματα και ιερές μονές". cathecclesia.gr. Marrë më 24 December 2014. 
 7. ^ "Twinnings" (PDF). Central Union of Municipalities & Communities of Greece. Marrë më 2013-08-25.