Antarktis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull trajton kuptimin gjeografik të Antarktis dhe jo të kontinentit Antarktik.


Gjeografia dhe Infoemacione shkencore
Harta e Antarktis

Antarktis, (nuk duhet ngatërruar me Oqeanin Antarktik Jugor), është zona e Polit Jugor, e cila përfshin tokën dhe detin përreth tij.

Në qendër të kësaj zone gjendet kontinenti i Antarktikut, i quajtur ndryshe edhe Kontinenti Jugor, por për të cilin në mënyrë jo korrekte përdoret emërtimi Antarktis.

Përkufizimi i Antarktis u bë në vitin 1820 nga shkencëtarë dhe detarë, kurse statusi politik i Antarktis u vendos më 1958 nga Traktati i Antarktis

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Përmbledhje[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Detet[redakto | redakto tekstin burimor]

Eisberge[redakto | redakto tekstin burimor]

Klima[redakto | redakto tekstin burimor]

Flora dhe Fauna[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia[redakto | redakto tekstin burimor]Koordinatat gjeografike: 80° 59' S, 49° 13' O
80° 59' S, 49° 13' O

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]