Ante Gotovina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ante Gotovina (i lindur më 12 tetor 1955) është një ish-gjeneral lejtënant kroat që ka marrë pjesë në Luftën Kroate për Pavarësi.[1] Ai është i njohur për tij rolin e tij në Operacionin "Stuhia" në vitin 1995. Në vitin 2001, Tribunali Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë (ICTY) e akuzoi atë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit gjatë operacionit dhe pas tij.[2] Pasi kaloi katër vjet në fshehje, ai u kap në Ishujt Kanarie në dhjetor të vitit 2005.[3] Më 16 nëntor 2012, dënimet e tij u përmbysën nga kolegji për ankesa i Tribunalit dhe ai u la i lirë.[4][5][6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ivanković, Nenad.
  2. ^ "The Cases: Gotovina et al. (IT-06-90)". ICTY. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 April 2011. Marrë më 15 April 2011. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Top Croatian war crimes fugitive apprehended in Spain". CNN. 8 December 2005. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 November 2012. Marrë më 18 November 2012. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Tribunal Overturns Convictions of Croat Generals". Yahoo News. Associated Press. 16 November 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 November 2012. Marrë më 16 November 2012. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Croatia celebrates after Gotovina and Markac convictions overturned". The Australian. Agence France-Presse. 17 November 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 November 2012. Marrë më 18 November 2012. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Kuzmanovic, Jasmina (16 November 2012). "Freed Croatian War Generals Return Home to Hero's Welcome". Bloomberg. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 November 2012. Marrë më 18 November 2012. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]