Antilokapridët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Antilocapridae
Vargu kohor: Early Miocene–recent
Pronghornët, Montana
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Antilocapridae
Gjinitë

Antilocapra
Capromeryx
Stockoceros
Tetrameryx
dhe shiko tekstin.

Antilokapridae është një familje e dythundrakëve endemikeAmerikën Veriore . Të afërit e tyre më të ngushtë janë girafidët , [1] të cilët sëbashku ata përbëjnë superfamiljen Girafoidea . Vetëm një lloji, pronghorn ( Antilocapra americana), që jeton sot; të gjithë anëtarët e tjerë të familjes janë zhdukur . Pronghorni i gjallë është një gjitar i vogël ripërtypës që ngjan me një antilopë.

Në shumicën e aspekteve, antilokapridët ngjajnë me ripërtypës të tjerë. Ata kanë një lugth të ndërlikuar, me katër pjesë, për të tretur lëndë të ashpër bimore, thundra me keratinë dhe brirë të vegjël si pirunj. Brirët e tyre ngjasojnë me ato të bovidëve , pasi ato kanë një pjesë të vërtetë me brirë, por, në mënyrë unike, ato bien jashtë sezonit të mbarështimit, dhe më pas rigjenerohen. Gishtërinjtë e tyre anësor zvogëlohen edhe më shumë sesa tek bovidët.

Evolucioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Antilokapridët evoluan në Amerikën Veriore, ku ata mbushën një vend të ngjashëm me atë të bovidëve që evoluan në Botën e Vjetër. Gjatë miocenit dhe pliocenit , ata ishin një grup i larmishëm dhe i suksesshëm, me shumë lloje të ndryshme. Disa kishin brirë me forma të çuditshme, ose kishin katër, ose edhe gjashtë, brirë. Shembuj përfshijnë Osbornoceros , me brirë të lëmuar, pak të lakuar, Paracosoryx, me brirë të rrafshuar që u zgjeruan dhe Hayoceros , me katër brirë. [2][3]

Llojet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pronghorn (Antilocapra americana) Fact Sheet: Taxonomy & History". International Environment Library Consortium (në anglisht). Marrë më 8 gusht 2020.
  2. ^ Savage, RJG; Long, MR (1986). Mammal Evolution: an illustrated guide. New York: Facts on File. fq. 232–233. ISBN 0-8160-1194-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Palmer, D., red. (1999). The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London: Marshall Editions. fq. 280. ISBN 1-84028-152-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Richards, G.D.; McCrossin, M.L. (1991). "A new species of Antilocapra from the late Quaternary of California". Geobios. 24 (5): 623–635. doi:10.1016/0016-6995(91)80027-W. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Davis, E.B.; Calède, J.J. (janar 2012). "Extending the utility of artiodactyl postcrania for species-level identifications using multivariate morphometric analyses". Palaeontologia Electronica (në anglisht). 15 (1): 1A:22p. Marrë më 13 gusht 2020.
  6. ^ a b c d e Semprebon, G.M.; Rivals, F. (shtator 2007). "Was grass more prevalent in the pronghorn past? An assessment of the dietary adaptations of Miocene to Recent Antilocapridae (Mammalia: Artiodactyla)". Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology. 253 (3–4): 332–347. doi:10.1016/j.palaeo.2007.06.006. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Carranza-Castenada, O.; Aranda-Gomez, J.J.; etj. (prill 2013). "The Early-Late Hemphillian (HH2) faunal assemblage from Juchipila Basin, State of Zacatecas, Mexico, and its biochronologic correlation with other Hemphillian faunas in central Mexico" (PDF). Contributions in Science. 521: 13–49. S2CID 53606726. Marrë më 13 gusht 2020. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Beatty, B.L.; Martin, L.D. (qershor 2009). "The earliest North American record of the Antilocapridae (Artiodactyla, Mammalia)". PalaeoBios (në anglisht). 29 (1): 29–35. Marrë më 13 gusht 2020.