Jump to content

Antoine de Saint-Exupéry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Antoine de Saint-Exupéry
Saint-Exupéry në Toulouse, 1933
Saint-Exupéry në Toulouse, 1933
U lind mëAntoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry
29 qershor 19000
Lioni, Francë
Vdiq më31 korrik 1944 (supozohet; 44 vjet)
Deti Mesdhe, larg Marsejës, Franca e pushtuar
OccupationAviator, shkrimtar
EdukimiShkolla Ndërkombëtare Villa St. Jean
Gjinitë letrareAutobiografia, belles-lettres, ese, letërsi për fëmijë
Çmime
Bashkëshortja/etConsuelo Suncín de Sandoval (m. 1931)
Firma

Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, comte de Saint-Exupéry i njohur thjesht si de Saint-Exupéry (29 qershor 1900 - 31 korrik 1944), ishte një shkrimtar, poet, aristokrat, gazetar dhe aviator pionier francez. Ai u bë laureat i disa prej çmimeve më të larta letrare të Francës dhe gjithashtu fitoi National Book Award të Shteteve të Bashkuara.[1] Ai mbahet mend më së miri për novelën e tij Princi i vogël (Le Petit Prince) dhe për shkrimet e tij lirike të aviacionit, duke përfshirë Wind, Sand and Stars dhe Night Flight.

Saint-Exupéry ishte një pilot i suksesshëm tregtar përpara Luftës së Dytë Botërore, duke punuar në rrugët e postës ajrore në Evropë, Afrikë dhe Amerikën e Jugut. Ai iu bashkua Forcave Ajrore Franceze në fillim të luftës, duke kryer misione zbulimi deri në armëpushimin e Francës me Gjermaninë në vitin 1940. Pasi u çmobilizua nga Forca Ajrore Franceze, ai udhëtoi për në Shtetet e Bashkuara për të ndihmuar në bindjen e qeverisë së saj për të hyrë në luftë kundër Gjermanisë naziste.

Saint-Exupéry kaloi 28 muaj në Amerikë, gjatë të cilëve ai shkroi tre nga veprat e tij më të rëndësishme, më pas iu bashkua Forcave Ajrore të Lirë Franceze në Afrikën e Veriut - megjithëse ai e kishte kaluar shumë moshën maksimale për pilotë të tillë dhe në përkeqësim të shëndetit. Ai u zhduk dhe besohet të ketë vdekur gjatë një misioni zbulimi nga Korsika mbi Mesdhe më 31 korrik 1944.

Para luftës, Saint-Exupéry kishte arritur famë në Francë si aviator. Veprat e tij letrare pas vdekjes e rritën statusin e tij në statusin e heroit kombëtar në Francë, duke përfshirë Princin e Vogël i cili është përkthyer në 300 gjuhë.[2] Ai fitoi njohje të gjerë me përkthimet ndërkombëtare të veprave të tij të tjera. Kujtimet e tij filozofike të vitit 1939 Terre des hommes u bënë emri i një grupi ndërkombëtar humanitar; u përdor gjithashtu si temë qendrore e Expo 67 në Montreal, Kebek. Vendlindja e tij, Lioni, gjithashtu emëroi aeroportin e tij kryesor me emrin e tij.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "1939 Book Awards Given by Critics: Elgin Groseclose's 'Ararat' is Picked as Work Which Failed to Get Due Recognition", The New York Times, 14 shkurt 1940, p. 25. via ProQuest Historical Newspapers: The New York Times (1851–2007).
  2. ^ "'The Little Prince' becomes world's most translated book, excluding religious works – Entertainment & Showbiz from CTV News". Ctvnews.ca (në anglisht). 7 prill 2017. Marrë më 16 mars 2019.