Anton Çefa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anton Çefa
Emri Anton
Mbiemri Çefa
Lindur më 1935
Lindur në Shkodër
Kombësia shqiptare
Shtetësia SHBA
Profesioni shkrimtar

Anton Çefa lindi 1935Shkodër. Ishte student dhe pedagog i shkëlqyer, studiues dhe krijues i talentuar, por mbi të gjitha njeri i përkryer zgjodhi atë më të vështirën, heshtjen me pasojë harresën, fali gjithçka të bukur për të ruajtur më të shtrenjtën: dinjitetin. Në vitet e para pas '90-ës pa ditët e pakta të "ringjalljes", si drejtor i Radio Shkodrës.

Aktualisht është editor i Federatës Panshqiptare "VATRA" jeton e punon në New York me sytë, mendjen e zemrën nga oqeani e deti ... përtej të cilit ai është... Është autor i dy librave me poezi, "Dritarja e një britme" dhe "Heshtja ka tingull guri" nga shtëpia botuese Camaj-Pipa 2002 - nga ku janë shkëputur dhe poezitë e mëposhtme.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Dritarja e një britme (2002)
  • Heshtja ka tingull guri (2002)