Antoneta Papapavli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Antoneta Papapavli
Antoneta Papapavli.jpg
Lindi më 17 shkurt 1938
Vendlindja Përmet
Kombësia shqiptare
Nënshtetësia shqiptare
Shkolla e kryer Instituti i Lartë i Arteve
Profesioni aktore
Qyteti ku jeton Tiranë

Antoneta Papapavli lindi në Përmet17 shkurt të vitit 1938, është aktore e njohur shqiptare.

Kreu studimete larta në ILA, dega e dramës dhe u emërua aktore në Teatrin Popullor më 1964. Ka interpretuar mbi 50 role në TP, ka mbi 20 vjet karrierë artistike si dhe në 16 role në filmin artistik shqiptar.

Në Teatrin Popullor veçohen rolet e Afrovitit “Karnavalet e Korçës”, Cuca “Cuca e maleve”, Drita “Drita”, Mara “Toka jonë”, Deizi “Arturo Ui”, Bajamja “Fytyra e dytë”, Ledi Milford “Intrigë dhe dashuri”, Adela “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”, Gjyshja “Hijet e natës”, etj. Doli në pension në tetor 1985. Ka afro 30 vjet që nuk është ngjitur në skenë, për arsye shëndetësore.

Për aktivitetin e saj artistik është nderuar me titullin "Artiste e Merituar".

Ndahet nga jeta, shtator 2013.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Role ne teater[redakto | redakto tekstin burimor]