Arahau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arahau
RajoniE përbotshme
Familje gjuhësore
Default
  • Arahau
Statusi zyrtar
Rregulluar ngaFaabrArahau
Kodet gjuhësore
ISO 639-3ahu

Arahau është një gjuhë e krijuar nga shkrimtari rusë Ivan Karasev2007.

Gjuha gjetur ngjashmëri me Baske[1] dhe gjuhët kaukaziane[2].

Alfabeti arahau bazohet në alfabetin latin: a, ä, b, c, d, e, ë, f, g, h, i, j, k, l, m, n, o, ö, p ,r, s, t, u, ü, v, y, z.

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuha artificiale Arahau është pjestare e familjes gjuhësore a priori dhe tip morfologjik polysynthetik (si gjuha Çukçi apo gjuha eskimez).

Arahau është një gjuhë e krijuar, a priori gjuhë, fonologjia nga gjuhët Fino-Hungare, strukturë nga gjuhët eskimeze dhe arabishtja. Arabishtja: kataba – ai ka shkruajtur, kutiba – me shkrim, ā-ktaba – аi ishte i detyruar për të shkruar, kātib – shkrim, kitāb – letër, ma-ktab – shkollë (vend për të shkruar). Krahasuar të njëjtën fjalë në arahau: sasarf – ai ka shkruajtur, tussarf – me shkrim, toessarf – аi ishte i detyruar për të shkruar, kasarf – shkrim, gasarf – letër, fasarf – shkollë (vend për të shkruar). Eskimeze: аŋjаŋllа-rаhki-ghа-kukut "varkë-do-shpejt-tani-ne" (arahau: taa-mnes-izü ne-shpejt duke e bërë-varkë).

Gramatika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

arg — 1 (thumb drejtë) ha — 2 (dy njerëz)
harg — 3 (2+1) haca — 4 (2 dhe 2)
ard — 5 (dorën e majtë) ardarg — 6 (5+1)
hard — 7 (2+5) hacana — 8
blarg — 9 (njësi pa) arf — 10 (dorën e majtë)
arh — 11 harf — 12
hargarf — 13 hacarf — 14
rza — 15 arl — 16
arlarg — 17 harl — 18
blarm — 19 rka — 20
rpa — 21 rpaj — 22
arfark — 30 harka — 40
harkaarf — 50 harkab — 60
rkablarf — 70 hacark — 80
rfabl — 90 ar — 100
hargurs — 3000 urs — 1000
ardar — 500 hacar — 400

Përkthimi në shqip (Ati ynë)

Ati ynë që je në qiell,
U shenjtërofte emri Yt.
Ardhtë mbretëria Jote,
U bëftë dëshira Jote,
Si në qiell, ashtu dhe mbi dhé,
Bukën tonë të përditshme epna ne sot,
Dhe falna fajet tona,
Sikundër dhe ne ua falim fajtorëve tanë.
Dhe mos na shtjer në ngasje,
Por shpëtona nga i ligu.
[Se e Jotja është mbretëria dhe fuqia
dhe lavdia përhere e në jetë të jetëve]
Ashtu qoftë.

Në arahau:

Ëttange msuohusoer
Msfarfésarkv músgausaskecö
Soisiragsaguastaa coezetlo cosareasguoastaa
Ctaarë’skuoastaa. Coslavadorfaat
Nsaulsyrtaakl marcozusfarfsopl.
Muaj hre
i ri nala
nënë kaj
motër ajra
natë egoa (ezoa)
hundë dra
tre harg
i zi oe
i kuq au
i verdhë ou
i blertë ea
ujk uzoenr

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Arahau-euskara (kointzidentziak)
  2. ^ "Shiko për shenja në Dagestan (Ищите следы в Дагестане) // Agjencia e Pavarur e lajmeve «CUMADA.ru»". Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2012. Marrë më 14 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]