Arbër Zeneli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arbër Zeneli
Arber Zeneli.jpg
Zeneli me IF Elfsborg më 2015
Personal information
Full nameArbër Zeneli
Date of birth25 shkurt 1995
Place of birthSäter, Suedi
Height1.76 m (5 ft 9 in)
Position(s)Midfielder
Club information
Current team
SC Heerenveen
Number13
Youth career
0–2007Hälsinggårdens AIK
2007–2013IF Elfsborg
Senior career*
YearsTeamApps(Gls)
2014–2015IF Elfsborg46(11)
2016–2019SC Heerenveen88(17)
2019-Reims44(6)
National team
2010–2012Suedia U177(1)
2012–2014Suedia U1917(5)
2014–2016Suedia U2111(1)
2016–Kosova27(9)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Arbër Zeneli (lindi më 25 shkurt 1995) është futbollisht kosovar i cili luan si mesfushor per klubin francez Reims dhe kombëtaren kosovare.[1]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zeneli lindi në Säter, por u rrit në Falun, përpara se të nisej në Borås me familjen e tij kur ishte 11 vjeç.[2][3] Ai është me prejardhje shqiptare.[4] Ai e ka quajtur babain e tij si modelin më të madh të tij në jetë.[5]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

IF Elfsborg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zeneli filloi të luajë futboll për Hälsinggården, por u largua si një 12-vjeçar për akademinë e rinisë Elfsborg. Në vitin 2011, ai shënoi një gol përfundimtar të fituar në finalen e kampionatit suedez nën-17 kundër Brommapojkarna.[6] Vitin e ardhshëm ai ndihmoi ekipin e tij të arrijë finalen në të njëjtën garë, dhe shënoi një tjetër gol, edhe pse këtë herë Elfsborg humbi në Malmö FF.[7] Në 2013 Elfsborg fitoi U21-Allsvenskan me atë në skuadër, pas një fitore 5-2 finale kundër Häcken.[8]

Pasi janë promovuar në ekipin e lartë në dhjetor 2013.[9] Ai bëri debutimin e tij të lartë më 1 mars 2014, në Kupën Suedeze 2013-14. Ai vazhdoi të luajë një total prej tre lojrave në garë, të cilën Elfsborg më vonë fitoi duke mundur Helsingborg në finale. Ai bëri paraqitjen e tij të parë të Allsvenskan në ndeshjen e parë të sezonit më 31 mars, larg kundër Åtvidabergit.[10] Në maj të të njëjtit vit, ish-lojtari i Premier League dhe shokët e skuadrës Anders Svensson e cilësuan atë si një nga talentet më të mëdha që kishte parë ndonjëherë.[11] Zeneli luajti 16 ndeshje gjatë sezonit 2014 dhe përfundoi sezonin duke shënuar golin e tij të parë të lartë që më pas e vulosi fitoren për ekipin e tij kundër Brommapojkarna. Ai ia dedikoi qëllimin ish-trajnerit të tij Klas Ingesson i cili kishte vdekur disa ditë më parë. [12]

Heerenveen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 nëntor 2015, Zeneli nënshkroi një kontratë 3.5-vjeçare me Heerenveen për një tarifë prej 2 milionë eurosh. Më 16 janar 2016, ai bëri debutimin e tij në një fitore 5-2 kundër PEC Zwolle pasi u emërua në formacionin startues.[13]

Reims[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 janar 2019, Heerenveen njoftoi për negociatat e kontratës midis Zeneli dhe Reims.[14] Më 26 janar 2019, ai u bashkua me ekipin e Ligue 1 Reims, me një kontratë pesë-vjeçare.[15] Reims thuhet se pagoi një tarifë transferimi prej 4 milion euro.[16] Më 2 Shkurt 2019, ai bëri debutimin e tij në një fitore 2–1 në shtëpi kundër Marseille pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 73-të në vend të të plagosurit Mathieu Cafaro.[17]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suedi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 2010, deri më 2016, Zeneli ka qenë pjesë e Suedisë në nivelin ndërkombëtar të të rinjve, përkatësisht ka qenë pjesë e ekipeve U-17, U-19, dhe U-21, dhe ai me këto ekipe luajti 35 ndeshje dhe shënoi 7 gola.

Kosova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 gusht 2016, Zeneli vendosi të përfaqësojë Kosovënnivelin e lartë ndërkombëtar.[18] Më 2 tetor 2016, ai mori një thirrje nga Kosova për një ndeshje kualifikuese të FIFA Kupës së Botës 2018 kundër Kroacisë dhe Ukrainës.[19] Më 6 tetor 2016, Zeneli bëri debutimin e tij me Kosovën në një ndeshje kualifikuese të FIFA Kupës së Botës 2018 kundër Kroacisë pasi u emërua në formacionin startues.[20][21]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ https://int.soccerway.com/players/arber-zeneli/228894/
 2. ^ "Elfsborgs Arber Zeneli om Ingesson och barndomen i Falun". dalademokraten.se (në suedisht). Marrë më 24 janar 2016.
 3. ^ Björklund, Emil. "Zeneli – en bollkonstnär i skulpturstaden - Borås Tidning". Borås Tidning (në suedisht). Marrë më 24 janar 2016.
 4. ^ "Europeiskt intresse för Elfsborgs Zeneli - Sporten P4 Sjuhärad - P4 Sjuhärad" (në suedisht). Marrë më 27 janar 2016.
 5. ^ "Supertalangen peppas av Anders Svensson - Sport | SVT.se". svt.se (në suedisht). Marrë më 24 janar 2016.
 6. ^ "Elfsborg mästare i pojk-SM" (në suedisht). svenskfotboll.se.
 7. ^ "Malmö FF Svenska Mästare 2012" (në suedisht). svenskfotboll.se.
 8. ^ "Elfsborgs U21-lag vann SM" (në suedisht). sverigesradio.se.
 9. ^ "Elfsborg slår rekord i "U-uppflyttning"" (në suedisht). svenskelitfotboll.se.
 10. ^ "Åtvidaberg vs. Elfsborg 2 - 1" (në suedisht). Soccerway.
 11. ^ "Anders Svensson tokhyllar: "En av de största talangerna jag sett"" (në suedisht). fotbolldirekt.se.
 12. ^ "Zeneli rörd efter sitt första allsvenska mål" (në suedisht). Borås Tidning.
 13. ^ "Arbër Zeneli debuton me humbje te Heerenveeni". Telegrafi. 16 janar 2016.
 14. ^ "Arber Zeneli voor contractonderhandelingen naar Frankrijk" [Arber Zeneli për negociatat e kontratës në Francë] (në holandisht). SC Heerenveen. 25 janar 2019. Arber Zeneli zet zijn voetbalcarrière mogelijk voort in de Ligue 1. De 23-jarige aanvaller heeft toestemming gekregen om vrijdag af te reizen naar Frankrijk en te onderhandelen over een contract met Stade de Reims. Wanneer club en speler tot een akkoord komen, vertrekt Zeneli deze winter uit Friesland
 15. ^ "Arber Zeneli, un dynamiteur au SDR!" (në frëngjisht). Stade de Reims. 26 janar 2019.
 16. ^ "Zyrtare: Zeneli i bashkohet Stade de Reims". Telegrafi. 26 janar 2019. Besohet se klubit francez i ka kushtuar ky transferim rreth katër milionë euro, kurse lojtari ka nënshkruar kontratë pesë vjeçare
 17. ^ "Zeneli debuton për klubin e tij të ri, ja nota me të cilën u vlerësua paraqitja e tij". Gazeta Express. 2 shkurt 2019. Ylli i Kosovës, Arbër Zeneli, debutoi sonte për klubin e tij të ri, Stade de Reims, ku për 17 minutat që i luajti, u vlerësua me notë 5.9. Zeneli e filloi ndeshjen në stol, mirëpo në minutën e 73-të, trajneri David Guion vendosi ta inkuadrojë kosovarin në ndeshje
 18. ^ "Zeneli väljer Kosovo - här är U21-truppen" [Zeneli zgjedh Kosovën - kjo është skuadra U21]. Fotbollskanalen (në suedisht). 24 gusht 2016.
 19. ^ "Përzgjedhësi Bunjaki shpalli listën për ndeshjet me Kroacinë e Ukrainën". Federata e Futbollit të Kosovës. 2 tetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2018. Marrë më 28 janar 2019.
 20. ^ "Formacionet zyrtare: Kosovë – Kroaci". Klan Kosova. 6 tetor 2016. Kosova: Ujkani; Paqarada, Pepa, Pnishi, Përdedaj; V. Berisha, Kryeziu; B. Berisha, Zeneli, Rashica; Celina
 21. ^ "Formacionet zyrtare, Kosovë – Kroaci". Telegrafi. 6 tetor 2016. Kosova: Ujkani; Paqarada, Pepa, Pnishi, Përdedaj; V. Berisha, Kryeziu; B. Berisha, Zeneli, Rashica; Celina