Arbana Xharra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arbana Xharra

Arbana Xharra është gazetare kosovare. Eshte vajva e profesorit Fahri Xharra. Ajo ka fituar shumë shpërblime për punën e saj. Në vitin 2015, ajo fitoi shpërblimin e guximtarëve ndërkombëtarë nga departamenti i SHBA-ve.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arbana Xharra është gazetare hulumtuese nga Kosova,ajo punon si gazetare prej vitit 2001 .[2] Karrierën e filloj ne gazetën Koha Ditore si gazeta e parë e pavarur e themeluar [3] në 2006 dhe 2007. Ajo ka qenë kontribuese në Balkan Insight[4] ,kurse aktualisht është redaktore e përgjithshme e gazetës Zëri.[1]

Raportimet hulumtuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arbana Xharra beson se demokracia do të lulëzojë dhe se shtypi duhet të ketë të drejtën për të hetuar shqetësimet publike..[5] Ajo ka shkruar per nje gamë të gjerë fushash , duke përfshirë një hetim ne vitin 2006 mbi qeshtjen e shpenzimeve qeveritare dhe keqmenaxhimit financiar,;[4] një tjetër ekzaminim ne vitin 2007 mbi inflacionin dhe mungesën ushqimore,;[6] një raport në vitin 2010 në pyetjen se si asetet e shtetit - drejtuar Telekomit te Kosovës janë duke u përdorur;[5] dhe marrëdhëniet ndërmjet bizneseve dhe politikës. Xharra është përballur me shqyrtime gjyqësore në vitin 2012 , kur në njërin prej raporteve të saj ajo flet për korrupsionin e qeverisë lidhur me nje lokal biznesi me politikanë..[7] Rasti i saj perjashtohet nga gjykata , vendimi i së cilës ka deklaruar se ajo i ishte përmbajtur Kodit të Etikës për mediat e shkruara të Kosovës.[8]

Gjatë një periudhe 18 -mujore që fillon në vitin 2012 , Xharra ka hetuar rritjen e aktivitetit fetar që nga rënia e socializmit në ish-Jugosllavi ..[9] Xharra ka hetuar rritjen e aktivitetit fetar që nga rënia e socializmit në ish-Jugosllavi . Ajo raportoi mbi ekstremizmin fetar dhe ndikimin i saj në shoqëri . Duke vlerësuar ekstremistët islamikë që veprojnë në Kosovë,ajo zbuloi lidhje me organizata terroriste.Me zbulimin e ketyre lidhjeve operative dhe financiare , Xharra ishte në gjendje për të ndihmuar qeverinë në përpjekjet për të adresuar këtë problem ,por keto raportime i shkaktuan asaj sulme publike mbi reputacionin e saj dhe kercenim me vdekje.[1][2]

Çmime dhe njohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xharra ishte fituese e trefishtë e Çmimit të UNDP-së për artikujt e saj mbi korrupsionin në Kosovë në vitin 2006 , 2007 , dhe 2008.[7] Në vitin 2012 asaj ju dha një bursë ballkanike për gazetari cilësore dhe për raportimet e saj në lidhje me ndryshimin e qëndrimeve ndaj islamit në Kosovë.[10] Në vitin 2013 ajo u nderua me çmimin Rexhai Surroi nga grupi Koha për një artikull mbi ekstremizmin dhe çmimin për nxitjen e debateve nga INPO në Ferizaj[11] (Progress Initiative)[12] për krijimin dhe diskursin publik për ekstremizmin fetar.[11]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Arbana Xharra, wins the Secretary of State's IWOC award". RTK Live. mars 2015. Marrë më 11 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Flet gazetarja Arbana Xharra: Ekstremistet islamike më kanë kërcënuar me djemtë e mi". Koha Jone. 10 mars 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 mars 2015. Marrë më 11 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "KOHA Ditore Online". online.koha.net. KOHAnet. Marrë më 11 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b Xharra, Arbana (17 tetor 2006). "Kosovo report lifts lid on officials' lavish lifestyle". Balkan Insight. Marrë më 11 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "Wave of threats against print media journalists". Reporters Without Borders. 10 mars 2010. Marrë më 11 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Leviev-Sawyer, Clive (23 nëntor 2007). "INSIGHT: The Kosovo formula?". Sofia, Bulgaria: The Sofia Echo. Marrë më 11 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b "Returning to the lawsuit against Arbana Xharra". Reporters Without Borders. 16 tetor 2012. Marrë më 11 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Hoxha, Donjetë (21 janar 2013). "Zhugolli Humb Gjyqin Ndaj Gazetares Arbana Xharra". Jeta në Kosovë. Marrë më 11 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Xharra, Arbana (24 dhjetor 2012). "Fissures in the Faith: Rise of Conservative Islamists Alarms Kosovans". Balkan Insight. Marrë më 11 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Balkan Fellowship for Journalistic Excellence: 2012 Fellows". birn.eu.com. birn.eu.com. Marrë më 11 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b "Two Awards for BIRN Fellowship Alumna Arbana Xharra". Balkan Fellowship for Journalistic Excellence. 27 dhjetor 2013. Marrë më 11 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Historiku". http://inpo-ks.org. Progress Initiative. Marrë më 11 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!)