Arben Çokaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Arben Çokaj
Fotoporteti
Emri Arben
Mbiemri Çokaj
Lindur më 29 janar 1970
Lindur në Grudë-Fushë, Gruemirë, Shkodër
Kombësia shqiptar
Shtetësia shqiptar, danez
Profesioni mësues fizike & informatike, gazetar & analist i pavarur, autor librash

Arben Çokaj ka lindur në Grudë-Fushë, Gruemirë, Shkodër29 janar 1970. Ai është mësues fizike dhe informatike, gazetar e shkrimtar shqiptar.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Mësues Fizike & Informatike, Gazetar & Analist i pavarur, Autor librash

Lindur në Grudë-Fushë, Gruemirë, Shkodër më 29.01.1970. Ka kryer studimet e larta në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Shkencave të Natyrës, dega Fizikë në vitin 1993.

Është marrë me veprimtari shoqërore, politike dhe gazetari. Si student i Dhjetorit '90-të, ai është përfshirë me kujtimet e tij edhe në librin Dhjetor '90, të botuar nga Bislim Ahmetaj dhe Grupimi i Dhjetorit '90.

Dhjetor '90 - Mbaj mend

Ka shkruar poezi, prozë dhe artikuj, si dhe merret edhe me përkthime, në kohën e lirë… :-) Merret gjithashtu me uebdizajn të uebfaqeve të ndryshme, personale dhe biznesi. Ka bërë edhe përkthimin e programeve dhe aplikacioneve të ndryshme në shqip, si: WinRAR [1], Total Commander[2], WordPress në shqip[3], Skype në shqip[4], phpMyAdmin në shqip[5], etj.

Ka punuar disa vjet në Kopenhagen të Danimarkës si mësues informatike, kryesisht në WebDizajn. Që prej vitit 2001 jeton në Gjermani – Është kthyer në Shqipëri në vitin 2004, ku jeton tani shumicën e kohës…

Dizajni Grafik

Librat e botuar:

Dizajni Grafik është botuar në bashkëpunim me pedagogun e gazetarisë në UT, Dr. Rrapo Zguri dhe përdoret si lëndë mësimi në Fakultetin e gazetarisë.

ECDL 2013 është botuar në korrik 2014 dhe përfshin njohuritë bazë në kompjuter, si dhe aftësimin e studentit për të marrë testin ECDL (European Computer Driving License). Është pronar dhe mirëmbajtës i uebfaqeve:

  • Çokaj.com - Uebfaqe zyrtare për Arben Çokaj
  • Shkoder.net – webfaqja më e hershme dhe më standarde e Shkodrës në internet, si dhe webfaqe të tjera si:
  • Fjala e Lirë – suplement me artikuj të përditshëm nga Shkoder.net…
  • BMC Computer – BMC Computer – programe dhe libra mbi kompjuterin në shqip, shërbim interneti, etj.
  • Dr. Gjekë Marinaj – webmaster i webfaqes për poetin e talentuar malësor Gjekë Marinaj.

(Uebfaqja është pronë e Gjekë Marinaj )

Merret gjithashtu me Dizajn grafik dhe uebdizajn, për postera, si dhe uebfaqe personale dhe biznesi.

ECDL 2013

Ka punuar disa vjet në Kopenhagë, Danimarkë si mësues informatike, kryesisht në UebDizajn. Që prej vitit 2001 jeton në Gjermani, Frankfurt am Main. Është pronar i uebfaqes Shkoder.net dhe i disa uebfaqeve e programeve të ndryshme.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Bibliografia[redakto | redakto tekstin burimor]

LIBRA[redakto | redakto tekstin burimor]

UEBFAQE[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Çokaj.com - Uebfaqe zyrtare për Arben Çokaj
  • Shkoder.net - Uebfaqja më standarde për Shkodrën, krijuar dhe mirëmbajtuar nga Arben Çokaj
  • Fjala.info - Fjala e Lirë - suplement i Shkoder.net... me shkrime të përditshme - krijuar e mirëmbajtur nga Arben Çokaj
  • BMConline.info - BMC Computer - një uebfaqe me punimet e Arben Çokaj në fushën e informatikës, libra e metodika online, programe shqip, etj.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]