Ardennes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ardennes (departament))
Jump to navigation Jump to search
Ardennes
Departament
Stema_figura
Stema
Drapeau fr département Ardennes.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Lindja e madhe
Prefektura Charleville-Mézières
Nën-prefektura Rethel
Sedan
Vouziers
Presidenti Benoît Huré (BLP)
Prefekti Frédéric Perissat
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.229 km2
Popullsia 283.110 banorë (2011)
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Kodi Insee 08
Kodi ISO 3166-2 FR-08
Kodi Eurostat NUTS-3 FR211
Nënndarjet
Qarqe 4
Kantone 37
Komuna 463

Ardennes (shqiptimi frëngjisht: [aʁ.dɛn]) është një departament francez në rajonin Lindja e madhe në verilindje të Francës.

Departamenti më i vogel në rajonin Champagne-Ardenne për nga sipërfaqja, është i vetmi i rajonit i cili kufizohet me Belgjikën.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]