Jump to content

Ardian Ismajli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ardian Ismajli
Të dhënat vetjake
Emri i plotëArdian Ilmi Ismajli
Datëlindja (1996-09-30) 30 shtator 1996 (27 vjeç)
VendlindjaMajaca, Kosovë
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniQëndër-mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Empoli
Numri34
Karriera me të rinjtë
2010–20152 Korriku
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2015–20162 Korriku0(0)
2015–2016Prishtina (huazim)9(0)
2016–2020Hajduk Split84(2)
2017–2018Hajduk Split II5(0)
2020–2021Spezia17(1)
2021–Empoli42(0)
Karriera ndërkombëtare
2015Shqipëria U211(0)
2017–2018Kosova U219(0)
2018Kosova1(0)
2018–Shqipëria32(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 30 gusht 2023 (CEST)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 14:09, 31 mars 2023 (CEST)

Ardian Ismajli (lindur më 30 shtator 1996) është një futbollist profesionist shqiptar i cili luan si qëndër-mbrojtës për klubin italian Empoli dhe kombëtaren shqiptare.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ismajli është produkt i akademisë së klubit kosovar KF 2 Korriku nga Prishtina. Ai debutoi si profesionist gjatë sezonit 2013–14 kurse në janar 2015 u huazua te Prishtina për gjashtë muaj.

Hajduk Split[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt 2016, Ismajli u transferua në Kroaci te Hajduk Split duke firmosur një kontratë deri në qershor 2019.[1] Ai fillimisht luajti me ekipin rezervë si dhe ishte pjesë e akademisë. Më 14 maj, Ismajli bëri debutimin e tij me ekipin e parë duke luajtur 90 minuta të plota në fitoren 3–2 kundër NK ZagrebitLigën e Parë Kroate të Futbollit.[2]

Ismajli u bë titullar i rregullt në ekip në sezonin 2016–17 nën drejtimin e trajnerit Marijan Pušnik. Më 18 gusht, ai bëri debutimin e tij në UEFA Ligën e Evropës në humbjen 2–1 kundër Maccabi Tel Aviv në fazën play-off.[3] Tre ditë më vonë, ai shënoi golin e parë me klubin në humbjen 4–2 kundër RijekësPoljud Stadium.[4]

Spezia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 shtator 2020, Ismajli firmosi një kontratë tre-vjeçare me Spezian para nisjes së sezonit të tyre të parë në Serie A.[5]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 qershor 2017, Ismajli bëri debutimin e tij me ekipin nën-21 të Kosovës në ndeshjen kualifikuese të UEFA Kampionatit Evropian nën-21 2019 kundër Norvegjisë.[6]

Më 6 tetor 2016, Ismajli u thirr për herë të parë në ekipin e parë për ndeshjet kualifikuese të FIFA Kupës së Botës 2018 kundër Kroacisë dhe Ukrainës.[7] Megjithatë, ai u detyrua të tërhiqej pas një dëmtimi të pësuar me Hajduk Splitit një ditë para.[8]

Ismajli luajti ndeshjen e parë me Kosovën më 29 maj 2018 në ndeshjen miqësore kundër Shqipërisë të fituar 3–0, duke luajtur 90 minuta të plota si titullar.[9]

Shqiperia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 tetor 2016, Ismajli mori pasaportën shqiptare, duke u bërë i disponueshëm për të luajtur me Shqipërinë.[10] Dy muaj më pas, ai u ftua nga trajneri Christian Panucci për ndeshjen e UEFA Ligës së Kombeve 2018–19 kundër Skocisë dhe ndeshjen miqësore kundër Uellsit.[11]

Profili i lojtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni i preferuar i Ismajlit është roli i qëndër-mbrojtësit, por ai mund të luaj edhe mbrojtës i djathtë. Ai është një lojtar fizik i cili gjithashtu kontribon në ndërtimin e lojës së ekipit.[12]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 21 maj 2022[13]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Evropa Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Prishtina 2015–16 Superliga e Kosovës 9 0 0 0 9 0
Hajduk Split 2015–16 Liga e Parë Kroate 1 0 0 0 0 0 1 0
2016–17 18 1 0 0 2[a] 0 20 1
2017–18 14 0 2 0 0 0 3[b] 0 19 0
2018–19 20 1 3 0 0 0 2[b] 0 25 1
2019–20 28 0 1 0 1[a] 0 30 0
2020–21 3 0 0 0 0 0 3 0
Gjithsej 84 2 6 0 3 0 5 0 98 2
Spezia 2020–21 Serie A 17 1 4 0 0 0 21 1
Empoli 2021–22 20 0 2 0 0 0 22 0
2022–23 0 0 0 0 0 0 0 0
Gjithsej karriera 135 3 12 0 3 0 5 0 155 3
 1. ^ a b Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
 2. ^ a b Të gjitha ndeshjet në Ligën e Dytë Kroate me Hajduk Split II

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 10 shtator 2023[14]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Kosova 2018 1 0
Gjithsej 1 0
Shqipëria 2018 2 0
2019 9 0
2020 3 1
2021 9 0
2022 7 1
2023 4 0
Gjithsej 34 2

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 10 shtator 2023
Rezultatet e Shqipërisë të listuara të parat, kolonat e golave tregojnë rezultatin pas çdo goli të shënuar nga Ismajli.[14]
Lista e golave ndërkombëtar të shënuar nga Ardian Ismajli
Nr. Data Vendi Ndsh Kundërshtari Goli Rezultati Kompeticioni
1 15 nëntor 2020 Arena Kombëtare, Tiranë, Shqipëri 14  Kazakistani 2–0 3–1 UEFA Liga e Kombeve C 2020–21
2 16 nëntor 2022 Arena Kombëtare, Tiranë, Shqipëri 31  Italia 1–0 1–3 Ndeshje miqësore

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ardian Ismajli potpisao ugovor s Hajdukom". NogometPlus (në kroatisht). 15 shkurt 2016.
 2. ^ "NK Zagreb 2 – 3 HNK Hajduk Split" (në anglisht). Soccerway. 14 maj 2016. Marrë më 18 shtator 2023.
 3. ^ "M. Tel-Aviv 2-1 Hajduk Split" (në anglisht). UEFA. 18 gusht 2016.
 4. ^ "Hajduk - Rijeka 2:4" (në kroatisht). HNK Hajduk Split. 21 gusht 2016.
 5. ^ "Ardian Ismjli è un nuovo difensore delle Aquile". acspezia.com (në italisht). Spezia Calcio. 14 shtator 2020.
 6. ^ "Kombëtarja U21 filloi përgatitjet për sfidën me Norvegjinë". Federata e Futbollit e Kosovës. 5 qershor 2017.
 7. ^ "Bunjaki announces the list of players for the matches with Croatia and Ukraine" (në anglisht). Federata e Futbollit e Kosovës. 2 tetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2016. Marrë më 9 maj 2018.
 8. ^ "Lëndohet mbrojtësi i përfaqësueses së Kosovës, Ismajli". Koha Ditore. 3 tetor 2016.
 9. ^ "Kosova e fiton me spektakël miqësoren kundër Shqipërisë". Federata e Futbollit e Kosovës. 29 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2018. Marrë më 29 maj 2018.
 10. ^ "PËR DHËNIE TË SHTETËSISË SHQIPTARE". Qendra e Botimeve Zyrtare. 26 tetor 2018. Marrë më 2 janar 2023.
 11. ^ "Panucci shpall listën e kombëtares për dy ndeshjet e rradhës". Federata Shqiptare e Futbollit. 7 nëntor 2018.
 12. ^ "Ecco Ardian Ismajli il jolly della difesa". lanazione.it (në italisht). La Nazione. 7 shtator 2020. Marrë më 19 shtator 2023.
 13. ^ "Ardian Ismajli" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 19 shtator 2023.
 14. ^ a b "Ardian Ismajli". eu-football.info (në anglisht). European Football. Marrë më 16 shtator 2023.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]